74. rocznica pierwszego transportu Żydów z Rzymu do Auschwitz
16 października 1943 roku niemieckie oddziały SS przeprowadziły łapankę w żydowskiej dzielnicy Wiecznego Miasta. 1024 (w tym 200 dzieci) osoby zostały zamknięte w wagonach kolejowych. Dwa dni później pociąg wyruszył do Auschwitz. Wojnę przeżyło z tego transportu 15 osób. To był pierwszy transport Żydów z Wiecznego Miasta do obozu zagłady.
15 października 2017 roku, ulicami Rzymu przeszedł Marsz Milczenia w intencji upamiętnienia tej pierwszej deportacji. W czasie Marszu przemawiał m.in. przewodniczący włoskiego Senatu Pietro Grasso, który powiedział, że „wszystko odbyło się przy ogłuszającej ciszy. Zbyt niewielu broniło Żydów, zbyt niewielu postanowiło nie odwracać się w drugą stronę”. Główny rabin Wiecznego Miasta, Riccardo Di Segni oświadczył, że „jeśli jesteśmy tu by wspominać, musimy ostrzec: to społeczeństwo traci przeciwciała. Musimy być czujni”.
29 września 1943 roku Włochy podpisały na Malcie akt bezwarunkowej kapitulacji. Większość terenów nie zajętych przez Aliantów zajęły wojska niemieckie. Rzym został zdobyty dopiero 4 czerwca 1944 roku.
Zdjęcie: Getto w Rzymie [źródło: https://www.tpi.it/app/uploads//files/uploads/ghetto-roma-orig_main.jpg]