JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›25. rocznica wznowienia relacji dyplomatycznych Polska-Izrael

25. rocznica wznowienia relacji dyplomatycznych Polska-Izrael

By aktivo
23 kwietnia 2015
2072
0
Share:

27 lutego 1990 roku ministrowie spraw zagranicznych Polski i Izraela podpisali protokół o wznowieniu stosunków dyplomatycznych. „Nasze państwa łączy więź całkowicie niepowtarzalna. Polska ziemia przez tysiąc lat była ojczyzną narodu żydowskiego, która dawała możliwość rozwijania swojej kultury, religijności, myśli politycznej i gospodarczej” – mówiła premier Ewa Kopacz podczas uroczystości z okazji 67. rocznicy Dnia Niepodległości Państwa Izrael oraz 25. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych Polska-Izrael.

Aktywna współpraca i pamięć o wspólnej historii

Szefowa rządu powiedziała podczas uroczystości w Warszawie, że okupacja i Holocaust dokonane przez niemieckich nazistów zakłóciły tysiącletnią symbiozę historii między narodami. Dopiero od 1989 roku, w suwerennym państwie prawa można było walczyć o odbudowę polskich relacji z  Państwem Izrael – mówiła.

Premier przypomniała, że zaraz po wznowieniu stosunków dyplomatycznych między państwami rozpoczęła się współpraca polskich i izraelskich służb przy operacji MOST, tzn. przy bezpiecznym tranzycie przez Polskę kilkudziesięciu tysięcy żydowskich emigrantów ze Związku Radzieckiego do Izraela.

Przywrócenie stosunków dyplomatycznych doprowadziło do wznowienia politycznych, wojskowych, gospodarczych, kulturalnych, a co najważniejsze – międzyludzkich kontaktów bilateralnych.

Jednym z kolejnych, znaczących elementów tej transformacji stało się m.in. niedawno otwarte Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, Fundacja Auschwitz-Birkenau stanowią od lat depozyt pamięci o Holokauście. Dziś także Muzeum POLIN otacza swoimi ramionami tysiąc lat historii polskich Żydów – powiedziała szefowa rządu.

Dobre ćwierćwiecze

Premier Ewa Kopacz wyraziła satysfakcję z tego, jak wiele w stosunkach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich udało się osiągnąć przez ostatnie 25 lat.

Dziękując m.in. za wsparcie Władysława Bartoszewskiego, członka legendarnej Rady Pomocy Żydom Żegota, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata i od prawie ćwierć wieku honorowego obywatela Państwa Izrael, wyraziła przekonanie, że dzięki pracy i zaangażowaniu takich osób w relacjach dwustronnych na nowo zrodziło się zaufanie i przyjaźń.

Z wielką życzliwością obserwuję, jak coraz większa liczba obywateli Państwa Izrael przyjeżdża do Polski. Umacniamy ten nowy wspólny porządek w którym nieufność została zastąpiona przez otwartość, wrogość przez współpracę, a nieporozumienia przez dialog – powiedziała premier Ewa Kopacz.

25 lat stosunków dyplomatycznych Polska – Izrael

Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały izraelską Deklarację Niepodległości z maja 1948 roku. Ustanowiliśmy wtedy pełne stosunki dyplomatyczne z  nowo utworzonym Państwem Izrael. W ślad za praktyką innych krajów kontrolowanych przez Związek Radziecki, w 1967 roku współpraca bilateralna z Izraelem została zerwana. 27 lutego 1990 roku ministrowie spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski i Mosze Arens podpisali w obecności pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego, protokół o wznowieniu stosunków dyplomatycznych.

premier.gov.pl, fot. Ambasada Izraela
Previous Article

Dzień Niepodległości Izraela

Next Article

Toruńskie Dni Dialogu

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • HistoriaWiadomości

    Bezcenne znalezisko archeologiczne w Jerozolimie

    2 stycznia 2018
    By Tomek Jedrczak
  • Wiadomości

    Zniszczenie tablicy przy synagodze

    6 lutego 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Lekcje muzealne

    10 lutego 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    "Noc żywych Żydów" – audiobook

    3 marca 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Nagrody w Kielcach

    24 marca 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Nowy-stary dyrektor ŻIH

    4 stycznia 2018
    By Tomek Jedrczak

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Kultura

    "Królestwo Wszechwanny"

  • Wydarzenia

    "Ruchele wychodzi za mąż"

  • Izrael i świat

    Caitlyn Jenner w Tel Awiwie?

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.