"Tolerancja to o wiele za mało"
Biskup ordynariusz kielecki Jan Piotrowski i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich wzięli wspólnie udział w otwarciu Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Uroczystość była zarazem wydarzeniem celebrującym 10-lecie Stowarzyszenia.
Siedziba Instytutu (który faktycznie działa już od listopada, zaś przez ostanie pół roku odbyło się w nim już blisko 30 imprez – koncertów, spotkań, wystaw i warsztatów) znajduje się w kamienicy przy ulicy Planty 7. To właśnie w tym miejscu w 1946 roku doszło do pogromu Żydów, w wyniku którego zginęło ponad 40 osób.
Uroczystość rozpoczęła się pod „ławeczką Karskiego” przy ulicy Sienkiewicza, czyli pomnikiem słynnego Kuriera, pod którym złożono kwiaty. Inicjatywa ustawienia rzeźby i jej odsłonięcie w kwietniu 2005 roku było wydarzeniem, które zapoczątkowało działalność Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. – Wychodziliśmy z przekonaniami, że trzeba walczyć z antysemityzmem, skonfrontować Kielce z ponurą przeszłością. Dzisiaj nie chcę z niczym i nikim walczyć. Cel naszego działania to miłość, bo tolerancja to o wiele za mało – mówił prezes Stowarzyszenia Bogdan Białek.
Następnie, już na Plantach, bp Piotrowski – którego udział w uroczystości Bogdan Białek nazwał momentem historycznym – odmówił modlitwę zaczynając od słów „Błogosławiony pan Bóg Izraela…” oraz wspólnie ze wszystkimi – „Ojcze nasz”. – Jeśli coś złego się stało w tym mieście, co obciąża naszą historię, to tylko dlatego, że zabrakło prawdy. Rozlało się zło, nienawiść, intrygi. Tym, co się wydarzyło w 1946 r., na pokolenia zostało naznaczone miasto Kielce i region. Dlatego bądźmy ludźmi prawdy, bo tylko prawda czyni nas wolnymi – mówił do zgromadzonych biskup Piotrowski.
Natomiast rabin Michael Schudrich – zgodnie z żydowskim zwyczajem – zainstalował w drzwiach wejściowych do siedziby Instytutu mezuzę, czyli zwitek pergaminu z naniesionymi dwoma fragmentami Tory umieszczony w specjalnym pojemniku. Rabin wyjaśnił, że treść zapisanych fragmentów ma przypominać człowiekowi, że powinien czynić dobro.
Z okazji jubileuszu, do Stowarzyszenia list nadesłał Prezydent RP. Bronisław Komorowski dziękuje w nim za działalność edukacyjną, upamiętnianie społeczności żydowskiej i pogłębianie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. „To ważne, że właśnie w Kielcach ze szczególną wrażliwością i głębokim namysłem pokazują państwo, jak radzić sobie nawet z najtrudniejszymi problemami historii” – napisał prezydent.
Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu Konstantego Wileńskiego z Polski (fortepian) i Anatolija Kogana z Izraela (flet).
Z okazji inauguracji działalności Instytutu i jubileuszu 10-lecia, otworzyliśmy w naszej siedzibie wystawę –
„I ciągle widzę ich twarze”, Fundacji Shalom. Wystawa gościła wcześniej w wielu galeriach i muzeach świata.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Przyjaciołom i Sympatykom Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, którzy wzięli udział w obchodach naszego jubileuszu; w szczególności Państwu Ludwice i Henrykowi Wujcom, prof. Aleksandrowi Skotnickiemu, przedstawicielom Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów z prezesem Arturem Hofmanem oraz przewodniczącemu gminy żydowskiej w Katowicach Włodzimierzowi Kacowi.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego