Nagrody dla Polaków chroniących żydowskie dziedzictwo
Pięć osób i instytucji zostało w niedzielę nagrodzonych Laurem Pamięci przyznawanym przez Ambasadę Izraela, Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce oraz Ministerstwo Kultury Polakom zajmującym się ratowaniem dziedzictwa żydowskiego. Nagroda została ustanowiona z okazji 25-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych Polska-Izrael.
„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Dziś nagradzamy ludzi, którzy robią coś, co ratuje nasz świat i pomaga w stosunkach między naszymi narodami,” powiedziała podczas uroczystości Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.
Idea nagrody Laur Pamięci wywodzi się z program zainicjowanego przez Michaela Traisona w 1998 pod nazwą „Chroniąc Pamięć”.
„Tworzyliśmy ten program wiele lat. Ilość osób, które angażują się w ochronę dziedzictwa rośnie, dlatego pomyśleliśmy o utworzeniu nowego projektu,” podkreśla Monika Krawczyk, dyrektor FODŻ.
Nagrodę otrzymali:
pastor Eugeniusz Gradek z Kościoła Zielonoświątkowego w Żywcu, który opiekuje się cmentarzem żydowskim w Żywcu;
profesor Jerzy Mizgalski z Częstochowy, który współpracuje z potomkami częstochowskich Żydów w Izraelu, organizuje konferencje, pisze książki i artykuły na ich temat;
Małgorzata Motor z Leżajska, dziennikarka, która publikuj artykuły na temat dziedzictwa żydowskiego na Podkarpaciu;
Major Marek Wrona z Wadowic, dyrektor zakładu karnego, którego więźniowie porządkują cmentarze żydowskie w Wadowicach i Andrychowie;
Zespół Szkół w Strzegomiu, którego uczniowie opiekują się cmentarzem żydowskim w tej miejscowości.
28 czerwca w Krakowie odbędzie się kolejna uroczystość wręczenia nagród Polakom dbającym o żydowskie dziedzictwo. Program „Chroniąc Pamięć” organizowany jest przez Fundusz Michaela Traisona dla Polski, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC i Hotel Eden w Krakowie.
Nagrody otrzymają: Zygmunt Rolat, twórcy filmu „Pokłosie”, strongmeni zaangażowani w Matzeva Projekt, Anna Jeziorna z Krakowa, Marianna i Stanisław Zybała z Radecznicy, profesor Sławomir Jacek Żurek z Lublina, profesor Jerzy Mizgalski, władze miasta Radomska.
Jesienią Muzeum Historii Żydów Polskich również ma zamiar przyznać swoją nagrodę Polakom zajmującym się żydowskim dziedzictwem. Prace nad jej koncepcją trwają.