Warszawa: wystawa “W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”
Wystawa pt. “W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” osnuta będzie wokół książki Janusza Korczaka “Król Maciuś Pierwszy”, która powstała pod wpływem ówczesnych wielkich wydarzeń politycznych – końca wojny, odrodzenia i odbudowy kraju. Korczak napisał ją pragnąc wyjaśnić dzieciom, jakie są mechanizmy sprawowania władzy oraz jak wielki trud i odpowiedzialność wiążą się z rządzeniem państwem.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na niezwykłą wystawę adresowaną do dzieci i dorosłych, w której tworzy przestrzeń do międzypokoleniowej rozmowy, samodzielnych odkryć
i doświadczania w działaniu. Pretekstem do tego spotkania jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Muzeum przypomina trudy i wyzwania odbudowy państwa oraz niezwykłą postać Janusza Korczaka, pedagoga i społecznika, prekursora praw dziecka. Przede wszystkim jednak zaprasza do zanurzenia się w fantastyczny świat powieści Król Maciuś Pierwszy. Proponuje „małym i dużym dorosłym” pasjonujące spotkanie z małym królem, pełne angażujących zadań i wspólnej zabawy w bajkowej scenografii.
Wystawa „W Polsce króla Maciusia” osnuta jest wokół książki Król Maciuś Pierwszy, która powstała pod wpływem ówczesnych wielkich wydarzeń politycznych – końca wojny, odrodzenia i odbudowy kraju.
Korczak pisał ją pragnąc wyjaśnić dzieciom, jakie są mechanizmy sprawowania władzy oraz jak wielki trud i odpowiedzialność wiążą się z rządzeniem państwem. Podobnie jak on w momencie odzyskania niepodległości, my, w setną rocznicę tego wydarzenia, pragniemy zaprosić „dużych i małych dorosłych” do refleksji nad tym, czym jest wolność, odpowiedzialność, demokratyczne państwo – mówi Tamara Sztyma, współkuratorka wystawy.
Wchodzący na wystawę napotkają najpierw dostosowaną do potrzeb dzieci niewielką ekspozycję historyczną, która z pomocą ciekawej ikonografii, oryginalnych obiektów i filmu animowanego opowie
o tym, „co wydarzyło się 100 lat temu”.