„Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” – prapremiera w Teatrze Żydowskim
Najwybitniejsze literackie świadectwo Holokaustu i dzieło światowej literatury „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” (Dos lid fun ojsgehargetn jidiszn folk) Icchaka Kacenelsona zostanie przełożone na język teatru.
Spektakl poetycko-muzyczny „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”
w reżyserii Gołdy Tencer i z muzyką Piotra Mossa będzie miał swoją prapremierę 5 września 2018 w Synagodze im. Nożyków.
Prapremiera spektaklu poetycko-muzycznego Gołdy Tencer na podstawie wstrząsającego poematu Icchaka Kacenelsona przygotowana została z okazji 75. rocznicy Powstania
w Getcie Warszawskim. Kompozycji muzyki do dzieła podjął się znakomity kompozytor Piotr Moss, który zaprosił do współpracy ośmiu wiolonczelistów Polskiej Orkiestry Radiowej.
„To wstrząsający poemat łączący w sobie elementy autobiograficznej opowieści, żałobnego trenu i historycznej relacji, będący jedną z najoryginalniejszych i najbardziej przejmujących świadectw Holocaustu.” – mówi Gołda Tencer, scenarzystka i reżyserka spektaklu.
Poeta Icchak Kacenelson, po utracie żony i dwóch synów opisał w swoim poemacie dramatyczne doświadczenia Holokaustu. Utwór powstał w latach 1943-44 w obozie Vittel we Francji, w którym przebywał wraz z trzecim synem, po nieudanej próbie uratowania się w ramach akcji „Hotel Polski”. Zakopany na terenie obozu w butelce, cudem odnaleziony podczas wyzwolenia obozu poemat jest głosem poety zza grobu, żałobną pieśnią o utracie rodziny i przyjaciół, opowieścią o narodzie skazanym na zagładę. Kacenelson wraz z synem zostali zamordowani w Auschwitz w 1944 roku.
Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer
Muzyka i dyrekcja: Piotr Moss
Przekład: Jerzy Ficowski
Obsada: Andrzej Seweryn (gościnnie), Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Piotr Sierecki, Jerzy Walczak, Ernestyna Winnicka oraz Daniel Antoniewicz, Piotr Chomik, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Barbara Szeliga, Joanna Przybyłowska, Marek Węglarski
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6, Warszawa
5 września, godz. 18:00
Spektakl w języku polskim oraz w jidysz.