Archiwum Ringelbluma w ŻIH – do 8 grudnia za darmo
16 listopada po raz pierwszy pokażemy oryginalne dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Na wystawie „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” opowiemy o grupie Oneg Szabat, która działając w konspiracji, w nieludzkich warunkach getta i ciągłego zagrożenia śmiercią, pozostawiła nam najważniejsze świadectwo Zagłady.
Wystawę będzie można zobaczyć w budynku przy ul. Tłomackie 3/5 – jednym z najbardziej doświadczonych przez historię i symbolicznych dla losu polskich Żydów miejsc Warszawy.
Wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” to kluczowy punkt programu Oneg Szabat. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o Podziemnym Archiwum Getta Warszawy i upamiętnianie jego twórców – Emanuela Ringelbluma i grupę Oneg Szabat.
Tłomackie 3/5, siedziba Żydowskiego Instytutu im. Emanuela Ringelbluma i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Zapraszamy.
Dla większości z nas Zagłada to liczby. Tysiące, setki tysięcy, miliony zamordowanych Żydów. A przecież każdy z tych ludzi miał imię, nazwisko, rodzinę, własną historię. Co czuli zamknięci w gettach i obozach? O czym myśleli? Jak widzieli swoją przyszłość?
Ich świadectwa zachowały się dzięki pracy konspiracyjnej grupy Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty!). Kilkadziesiąt tysięcy stron dokumentów zebranych i zakopanych pod ziemią z nadzieją, że zostaną odnalezione i odczytane w lepszych czasach.
Wystawa “Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” oddaje głos Emanuelowi Ringelblumowi, jego towarzyszom i tysiącom często bezimiennych polskich Żydów.
Ocalmy pamięć o nich. To nasz czas sprawowania opieki nad tym dziedzictwem.
O grupie Oneg Szabat i wyjątkowym miejscu – Tłomackie 3/5:
W latach 1940-1943 w warszawskim getcie grupa kilkudziesięciu osób pod przewodnictwem historyka Emanuela Ringelbluma podjęła się zbierania i opracowania szeroko pojętej dokumentacji losu polskich Żydów pod okupacją niemiecką. Spotykali się w soboty. Przyjęli nazwę Oneg Szabat, co w języku hebrajskim znaczy radość soboty. W tym czasie nikt nie wiedział jeszcze, że nasilające się prześladowania przerodzą się w masową eksterminację narodu, a praca, której się podjęli, stanie się jednym z najważniejszych świadectw Zagłady. Miejscem ich spotkań był budynek Głównej Biblioteki Judaistycznej oraz Instytutu Nauk Judaistycznych przy ul. Tłomackie 3/5, dzisiejsza siedziba Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Od czasu odnalezienia pod gruzami zrujnowanej Warszawy, to właśnie tutaj przechowywane jest Podziemne Archiwum Getta Warszawy. 16 listopada w tym samym miejscu otworzy się wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”.
Od 16 listopada do 8 grudnia 2017 roku wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” otwarta będzie dla odwiedzających bezpłatnie.
INFORMACJA ORGANIZACYJNA:
Powierzchnia i specyfika wystawy pozwala na jednoczesne zwiedzanie jedynie 35 osobom. W związku z tym prosimy o rezerwację online i wybór dogodnej godziny odwiedzin. Dzięki temu nie będzie potrzeby oczekiwania na miejscu. Oprowadzania po wystawie odbywają się w grupach 35-osobowych co 30 minut. System rezerwacji wizyt jest dostępny pod adresem www.tickets.jhi.pl lub poprzez e-mail: rezerwacja@jhi.pl
Wystawa czynna jest w godzinach:
Poniedziałek – Piątek: 09:00 – 18:00
Sobota: NIECZYNNE
Niedziela: 10:00 – 18:00
Adres: Ul. Tłomackie 3/5, Warszawa
Metro: Ratusz Arsenał
Autobus; tramwaj: Plac Bankowy
ZAPRASZAMY!
[informacja pochodzi z: https://www.facebook.com/events/520130454986833/ ; zdj.: materiały prasowe]