Powstanie ohel cadyka Horowica w Kielcach
Na kieleckim cmentarzu jest planowane odbudowanie grobowca rabina Chaima Szmuela Horowica z Chęcin. Głównym inwestorem jest grupa rabinów z Seminarium Rabinackiego Esh Dat z Bnei Brak (ortodoksyjnej części Tel Awiwu), która właśnie nosi imię Chaima Szmuela Horowica.
W Polsce jest kilka takich budynków. Najsłynniejszy ohel znajduje się w Leżajsku, gdzie w rocznicę śmierci Elimelecha Weissbluma przyjeżdża kilka tysięcy Żydów.
Dariusz Dekiert, pełnomocnik inwestora, ma nadzieję, że do Kielc też będą przyjeżdżać odwiedzający grób cadyka, choć obawia się, że w takiej liczbie jak do Leżajska.
Zwyczaj odwiedzania grobów nauczycieli jest związany z wiarą w szczególny kontakt z nim w miejscu jego pochówku. Obecnie trwają prace przy kompletowaniu dokumentacji a prace budowlane mają rozpocząć się na wiosnę. Ma to być niewielki budynek, bez mediów, podzielony na dwie części.
—
Chaim Samuel Horowic (1843-1916) – był jednym z nielicznych cadyków popierających syjonizm. W czasie I wojny światowej został zmuszony do opuszczenia Chęcin i zamieszkał w Kielcach, gdzie zmarł. Jego syn, Jeszaja Szapira, był jednym z założycieli organizacji Ha-Poel ha-Mizrachi (hebr. Robotnik Mizrachi), utworzonej w 1926 roku, która przygotowywała młodzież do emigracji do Palestyny i do pionierskiego osadnictwa (za: jhi.pl)
(zdj.: Piotr Kawiorski/CC BY-SA 2.0/wikimedia)