20 lat Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce
Szanowni Państwo,
Dwadzieścia lat temu 20 lutego weszła w życie ustawa o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Związek został zarejestrowany już w 1993 jako kontynuacja Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego. To tylko daty, ale nie najważniejsze w naszej współczesnej historii, bo nie sposób zapomnieć o marcu ’68, czy wcześniejszych wyjazdów z Polski.Taka jest nasza historia. 20 lat to dobra okazja by zastanowić się w jakim miejscu jesteśmy i dokąd dążymy?
Na to pytanie, nie ma dziś jednej, dobrej odpowiedzi, bo polscy Żydzi wyruszają w drogę ku przyszłości z różnych miejsc, z odmiennym bagażem doświadczeń. Jak zatem powinno wyglądać życie naszej społeczności, edukacja dzieci, opieka nad seniorami, pomnikami historii, cmentarzami itp.? I jeszcze jeden aspekt oczywiście obawiamy się o przyszłość naszej społeczności w Polsce, obawiamy się o miejsce Żydów w Europie. Ale z drugiej strony wierzymy, że dzięki naszym działaniom żydowska rodzina i edukacja pozwolą społeczności utrzymać łączność z tradycją, a za 20 lat nasze dzieci i wnuki będą mogły żyć w żydowskiej społeczności w Polsce.
Dlatego chciałbym zachęcić Państwa do działania, do wysyłania dzieci do żydowskich szkół, zajęcia w szkółkach niedzielnych czy na kolonie. Do odwiedzania synagog nie tylko w święta, do włączenia się w działalność Żydowskiego Centrum Wolontariatu. Dla naszej przyszłości kluczowe jest Wasze zaangażowanie w żydowskie życie w Polsce.
Lesław Piszewski
przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce