"Miasteczko Poznań"
Polecamy lekturę pisma społeczno-kulturalnego MIASTECZKO POZNAŃ (NR 3-4/2014).
W numerze rozmowy z prof. Katarzyną Kuczyńską-Koschany o jej najnowszej książce „Wsje poety Żydy”, prof. Anną Nasiłowską o Sprawiedliwych i podróży do Jerozolimy; z Januszem Marciniakiem, prof. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, o „naszych podwórkach”, pamięci i artystycznych projektach.
Anka Grupińska pisze o Cywii Lubetkin, Krzysztof Niweliński o poezji Szmula Halkina, a prof. Barbara Olech o opowiadaniach Jadwigi Maurer. Polecamy artykuły Piotra Foreckiego i Karoliny Sobczak zainspirowane publikacją Centrum Badań nad Zagładą („Klucze i kasa”).
Tematem numeru jest Wielka Wojna i udział w niej żydowskich żołnierzy zaboru pruskiego. Małgorzata Grzywacz i Andrzej Pakuła przypominają wybuch wojny, nazwiska poległych Żydów z Poznania, postać wybitnego poety Waltera Heymanna i Ernsta Tollera z Szamocina, żołnierza i pacyfisty.
Piszemy o wielu wydarzeniach: wystawie Teresy Żarnower w Łodzi, prezentacji niemieckich artystów w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, spektaklu izraelskiego Teatru Clipa na Scenie Roboczej, wystawie poświęconej Wielkiej Wojnie w muzeum żydowskim w Berlinie.
Czasopismo można zamówić na naszej stronie internetowej lub kupić w wybranych księgarniach i EMPIKACH, których adresy podajemy na www.miasteczkopoznan.pl