Zygmunt Nissenbaum – przedsiębiorca i filantrop
Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na spotkanie z cyklu PRASKIE CZWARTKI “Prawobrzeżni. Zygmunt Nissenbaum – przedsiębiorca i filantrop”. Gościem spotkania będzie Gideon Nisseubaum.
Kiedy? 16 kwietnia, godz. 18.30
Gdzie? Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, Warszawa
O życiu i działalności Zygmunta (Sigmunda, Simona) Nissenbauma, rodzinie Nissenbaumów i ich związkach z warszawską Pragą opowie syn założyciela Fundacji Rodziny Nissenbaumów, członek jej zarządu – Gideon Nissenbaum.
Zygmunt Nissenbaum (1926-2001) – syn Lejba Nissenbauma, przedsiębiorcy budowlanego i właściciela cegielni, urodził się w podwarszawskich Markach. W 1928 r. rodzina przeprowadziła się na Pragę, gdzie mieszkała do 1940 r., do czasu przesiedlenia do getta. Trudno w jednym zdaniu ująć tragiczne wojenne losy Zygmunta Nissenbauma – stracił niemal wszystkich bliskich, kilkakrotnie w niezwykłych okolicznościach uniknął śmierci. Ocalały z Holokaustu, osiadł w Konstancji na granicy niemiecko-szwajcarskiej. W 1983 r. po raz pierwszy odwiedził rodzinne miasto. Wizyta ta sprawiła, że założył działającą do dziś Fundację Rodziny Nissenbaumów , zajmującą się ratowaniem dziedzictwa żydowskiego w Polsce.
Prawobrzeżni:
Cykl spotkań poświęconych postaciom i rodzinom, których życie, aktywność, przedsiębiorczość związane były z prawobrzeżnymi dzielnicami Warszawy. Wśród nich są zasłużone osoby zepchnięte na drugi plan dziejów naszego miasta, których dorobek jest częścią rzadko przywoływanej historii Pragi, Grochowa, Kamionka, Saskiej Kępy, Bródna czy Białołęki. Ich obecność zaznaczyła się w praskiej historii w rozmaity sposób, tak jak różnorodne były ich korzenie i sfery działalności.
Zapraszamy w każdy trzeci czwartek miesiąca do sali konferencyjnej Muzeum Warszawskiej Pragi. Gościć będziemy varsavianistów, rodziny bohaterów spotkań, kolekcjonerów, znawców tematu.