Galicjaner Sztetl
Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz instytucjami partnerskimi organizuje kolejną edycję Dni Pamięci Żydów Galicyjskich – Galicjaner Sztetl. W ramach wydarzenia odbędzie się spotkanie memorialne w Zbylitowskiej Górze, na miejscu zbiorowych mogił Żydów i Polaków, jak również w Tarnowie – Koncerty Pod Bimą, pokazy filmów dokumentalnych oraz ekspozycje o tematyce żydowskiej. Finał wydarzenia przewidziany jest na 13 czerwca 2015 r., kiedy to skrzyżują się dwa realizowane przez Komitet przedsięwzięcia: Galicjaner Sztetl oraz działanie Ulica Żydowska, będące częścią projektu edukacyjnego MEZUZA.
Ulica Żydowska jest działaniem nastawionym na przyciągnięcie mieszkańców miasta i turystów do Starówki, poprzez odtworzenie atmosfery przedwojennej uliczki, zamieszkiwanej przez Żydów, którzy mieli tu swoje warsztaty i sklepy. Wydarzenie kierujemy do dzieci (animacje związane z odtwarzaniem dawnych, przedwojennych zabaw – Niezły Cyrk) i młodzieży (wspólna praca autora, Szymona Szelca i wolontariuszy nad muralem o tematyce antydyskryminacyjnej; warsztaty dla młodych muzyków), oraz dla wszystkich, którym bliska jest historia miasta i żydowskie dziedzictwo kulturalno-społeczne.
INFORMACJE O ARTYSTACH BIORĄCYCH UDZIAŁ W GALICJANER SZTETL I ULICY ŻYDOWSKIEJ
Eliezer Mizrachi wykonuje pieśni żydów sefardyjskich, jemeńskich, marokańskich a także aszkenazyjskich. Jest to najprawdopodobniej jedyny w Polsce wykonawca tego typu utworów bliskowschodnich i orientalnych. Śpiewak występował na wielu festiwalach kultury żydowskiej w Polsce i poza jej granicami.
Jego repertuar składa się z pieśni liturgicznych o zróżnicowanych brzmieniach i klimatach, w zależności od regionów w których żyli na emigracji Żydzi. Słowa śpiewanych przez niego utworów mają niekiedy po kilkaset lat, wychwalają Stwórcę, jego Majestat, dobro i mądrość. Mamy skromną nadzieję że uda się nam przenieść tego wieczoru słuchaczy w cudowną, pełną melodii – mistyczną podróż.
CZWARTEK 11 CZERWCA GODZ. 21.00 – Koncert Pod Bimą, Plac Starej Synagogi
Szymon Szelc , urodzony w 1990 r., mieszka i studiuje w Krakowie (Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych). Zajmuje się szeroko pojętymi formami wizualnymi, głównie rysunkiem, ilustracją, komiksem i malarstwem, eksperymentuje z nowymi mediami, fotografią, instalacją, video, nowymi technologiami. Redaguje i współtworzy popularny magazyn komiksowy „Mydło”. Współpracuje z krakowską galerią malarstwa Fresz. Aktywnie współtworzy działania grupy LASEM, działa także w grupie Banda.
SOBOTA 13 CZERWCA OD GODZ. 15.00 – mural na rogu ulic Żydowskiej i Starej
Niezły Cyrk z Tarnowa, który nie jest ani cyrkiem ani tradycyjną agencją artystyczną ale jest już w mieście dobrze znany z warsztatów i animacji oraz Małpka Pietrka i ekipy.
SOBOTA 13 CZERWCA OD GODZ. 15.00 – animacje – przedwojenne zabawy dziecięce – ulica Żydowska i Plac Starej Synagogi.
Klezmafour mówi o sobie: Nasz muzyka to folkowy wehikuł na turbodoładowaniu, którym chłopaki przemierzają muzyczny świat. Czerpiąc z niego wszystko, co dobre, ciekawe i zaskakujące. Startują z Polski ale wyraźnie ciągnie ich na wschód. Odwiedzają Rumunię, Bułgarię, Turcję, Syrię i Indie. W międzyczasie relaksując się nawet na Jamajce.
Brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki, co w połączeniu z ich koncertową energią daje mieszankę wybuchową. A skrzypek poza graniem i skakaniem zaczął śpiewać!
SKŁAD:
Andrzej Czapliński – skrzypce/vocal
Wojciech Czapliński – klarnet
Rafał Grząka – akordeon
Paweł Maruszak – bębny
Gabriel Tomczuk – doublebass (manager)
SOBOTA 13 CZERWCA GODZ. 21 – Koncert Pod Bimą, Plac Starej Synagogi
Osobistością, którą będziemy gościć jest ponadto Reb David Singer, odznaczony Zasłużonym dla Kultury Polskiej, chasyd z Nowego Jorku, „postać z okładki” czyli bohater książki i jednocześnie przewodnik Adama Bartosza po Szlaku chasydów galicyjskich…
PIĄTEK 12 CZERWCA GODZ. 17.00 – PRZEDSZABATOWE SPOTKANIE W RATUSZU
Projekt MEZUZA jest współfinansowany ze środków EOG w ramach Programu Obywatele dla Demokracji.