Festiwal Simcha
Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku. Pomysłodawcami festiwalu była Karolina Szykier-Koszucka, Jerzy Kichler, ówczesny przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu oraz Stanisław Rybarczyk twórca i dyrygent chóru Synagogi pod Białym Bocianem. Na rok 2015 przypada jego XVII edycja. Przez ten czas, trwająca 6 dni impreza, wypełniona wyjątkowymi wydarzeniami — koncertami, warsztatami, wykładami, spotkaniami z zaproszonymi gośćmi i przedstawicielami wrocławskiej Gminy Żydowskiej, projekcjami filmów, stała się stałym elementem oferty kulturalnej Wrocławia.
Poszerzana z roku na rok oferta kulturalna i edukacyjna, czyni ją również bardziej dostępną dla wszystkich grup społecznych — wiele wydarzeń jest nieodpłatnych i zorientowanych na uczestników dopiero poznających kulturę żydowską. Każda edycja ożywia wrocławską Dzielnicę Wzajemnego Szacunku, przyciągając wielu gości , nie tylko z Wrocławia, ale i Dolnego Śląska, Polski ,Europy. Szczególnie wartościowy jest zaś coraz większy udział w kształtowaniu Festiwalu przez dolnośląską społeczność żydowską, której aktywizowaniu Festiwal sprzyja.
Tegoroczna edycja zaplanowana jest na dni od 6 do 11 czerwca 2015. Tematem i myślą przewodnią Festiwalu będzie muzyka żydowska. Program Festiwalu został dobrany tak, aby sięgając do różnorodnych form przekazu omówić i przedstawić ten temat jak najszerzej.
Podjęcie takiego motywu przewodniego wiąże się z wykładami wybitnych specjalistów zajmujących się muzyką klezmerską, synagogalną i ludową, warsztatami tanecznymi, pokazami filmowymi, które w swoim założeniu eksponują bogaty koloryt muzyki żydowskiej oraz całą resztą wydarzeń, które pozwolą na wniknięcie w świat kultury żydowskiej.
Przestrzeń, w której odbywa się Festiwal: Synagoga pod Białym Bocianem wraz z dziedzińcem, pomieszczenia wrocławskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, kawiarnie, kluby oraz charakterystyczne punkty Wrocławia, ożywia się na jego czas, tworząc radosny klimat.
Simcha znaczy radość!
REGION POGRANICZA, KOŁYSANKI I SEKRETNY OGRÓD
Koncerty SIMCHY to szerokie spektrum możliwości i różnorodności muzyki żydowskiej. W tym roku pojawią się artyści, którzy patrząc na bogatą historię kultury żydowskiej nie ograniczają się do prostych i typowych rozwiązań czy możliwości instrumentalnych. Gośćmi festiwalu będą: słowacki zespół Mojše Band, będący istną fuzją stylów i gatunków, znakomity skrzypek Jarosław Pietrzak i pianistka Julita Przybylska –Nowak, w ich wykonaniu usłyszymy Josepha Achrona, artyści wydali płytę z tymi utworami, Ola Bilińska promująca album Berjozkele, wybrany przez polskich dziennikarzy „folkową płytą roku 2014”, Anashim z projektem Sekretny Ogród, czyli połączenie folku, jazzu i teatru, berliński zespół klezmerski Di Grine Kusine oraz zespół prezentujący „Pieśni Żydowskiego Polesia” inspirowane biografią i repertuarem żydowskiej pieśniarki ludowej.
Podczas koncertu galowego- benefisu Jerzego Kichlera wystąpi kantor Icchak Horovitz z Krakowa, a z nim jazzman Piotr Baron – saksofon, Magdalena Dynowska- sopran, Piotr Bunzler- tenor, Piotr Rojek – organy oraz Chór Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.
WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI
Zajęcia praktyczne odbywające się podczas festiwalu są przeznaczone zarówno dla osób początkujących , jak i tych zainteresowanych rozszerzeniem swoich umiejętności.
Dla najmłodszych uczestników festiwalu przygotowaliśmy szereg warsztatów tanecznych. Pod okiem instruktorów dzieci będą mogły poznawać tańce żydowskie, które mimo licznym zmianom, na przestrzeni wieków wciąż zachowują swój niepowtarzalny, żydowski charakter.
Starsi będą mogli poczuć ten wyjątkowy klimat tańców żydowskich podczas wieczornych warsztatów tanecznych, które będą odbywały się na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem.
Na uczestników festiwalu czekają również prowadzone przez specjalistów warsztaty językowe.
W szulu wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego uczyć będą języka jidysz, hebrajskiego – w wersji współczesnej i biblijnej – a także ladino – języka Żydów z terenów dzisiejszej Hiszpanii.
Blok warsztatowy z pewnością urozmaicą także warsztaty winiarskie i czekoladziarskie. Podczas trwania warsztatów uczestnicy będą zgłębiać się w tajniki smaków, produkcji i klasyfikacji, poruszając wiele tematów, które nurtują zarówno winiarskich, jak i czekoladziarskich konsumentów.
„ŚPIEWAJĄCY RABIN”, LIA ROTBAUM I NAKAZY CZYLI RÓŻNE OBLICZA MUZYKI ŻYDOWSKIEJ
Cykl wykładów omówi muzykę żydowską podejmując temat jej różnorodności , szczególnego charakteru w kulturze sefardyjskiej czy ograniczeń z jakimi spotykały się żydowskie kobiety.
Wykłady poświęcone będą także wyjątkowym osobom. Wśród nich historia związanej przez wiele lat z Operą Wrocławską Liji Rotbaum oraz wykład przybierający formę opowieści o „Śpiewającym Rabinie”, uważanym za jednego z największych muzyków i kompozytorów żydowskich XX wieku ¬ Shlomo Carlebach.
Nie zabraknie także omówienia sekretów kuchni żydowskiej, które uczestnikom wyjawi właścicielka wrocławskiej żydowskiej restauracji.
MAJN SZTEJTEŁE , MINI-GIEŁDA I „MUZEUM NA KÓŁKACH”
SIMCHA to także niezwykłe spotkania. Podczas wieczoru autorskiego będzie można spotkać Sabinę Baral, autorkę przejmujących opowiadań-dokumentów z wydarzeń z 1968 roku, a wieczorne niguny z Symchą Kellerem pozwolą poczuć niezwykłość melodyjnego śpiewu grupowego.
Podczas festiwalu nie zabraknie także pokazów i przeglądów filmowych. W synagodze będą to otwarte projekcje filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”.
Tradycyjnie podczas Festiwalu na dziedzińcu odbędzie się bogaty w smaki i kolory jarmark żydowski, a wspólny spacer tym razem prowadzony będzie śladami muzyków żydowskiego Wrocławia.
Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha to także wydarzenia , które wniosą w przestrzeń miasta niezwykłe urozmaicenia: na dziedzińcu przed synagogą mini-giełda muzyki żydowskiej , a na placu Solnym projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Muzeum na kółkach”.
Więcej informacji na stronie Festiwalu SIMCHA www.simcha.art.pl oraz na www.facebook.com/festiwalsimcha
XVII FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ „SIMCHA”
Stanisław Rybarczyk – dyrektor artystyczny
Piotr Zadworny – koordynator Festiwalu
Agata Szakiel – produkcja koncertów
Justyna Chojnacka – promocja
Bartosz Żurawski – koordynator Jarmarku
Elżbieta Lary – koordynator wolontariuszy
patronat honorowy
Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski
Ambasada Izraela
Prezydent Miasta Wrocław Rafał Dutkiewicz
Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Marek Bojarski
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
organizatorzy
Fundacja PRO ARTE 2002
Art& Business Direction
współorganizatorzy
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP o. Wrocław
Zakład Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego
partnerzy
Boogie Hostel Deluxe
Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej w Dzielnicy Czterech Wyznań
Cocofli
Dolnośląskie Centrum Informacji
Fundacja Bente Kahan/ Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem
Hotel Orbis Wrocław
Indygo Management
Koło Naukowe “Sznirele Perele”
Manana Cafe
Mineral Zdrój
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Restauracja Sarah
Stowarzyszenie Żydowskie Motywy
Ticketpro
Uni-Truck
Żydowski Instytut Historyczny
projekt dofinansowany ze środków
Ambasady Izraela w Warszawie
Fundacja Taube
Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji
Urzędu Miasta Wrocławia
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego