JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wydarzenia
Home›Wydarzenia›Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

By aktivo
19 czerwca 2015
2046
0
Share:

Jako że Kraków jubileuszami stoi, w tym roku świętujemy 25 edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej – jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Krakowa i Polski, a zarazem jednego z najbardziej znanych i cenionych za granicą polskich wydarzeń kulturalnych.

Świętujemy na nasz sposób – lekko przekorny, ale też tradycyjny.

Festiwal odbędzie się w dniach 25 czerwca – 5 lipca.

Festiwal Kultury Żydowskiej to nie tylko zbiór poszczególnych edycji, ale wieloletni proces, który z historii wychodzi w przyszłość. Dlatego też nie oglądamy się za bardzo na minione 24 edycje, ale patrzymy na kolejne.

Przestawiamy kropkę i zamiast 25. FKŻ mamy .25 FKŻ!

Czyli jedną czwartą, kwartę, kwartał, czyli – dzielnicę żydowską!

I tak oto głównym motywem tegorocznej jubileuszowej edycji będzie dzielnica żydowska – fenomen, z którego zrodził się festiwal, który festiwal pomógł odtworzyć i który wciąż i na nowo kształtuje.

Dlatego też sercem tegorocznego festiwalu będzie Kwartał FKŻ – specjalnie na czas festiwalu zbudowane mini-miasteczko koło Starej Synagogi, które stanie się otwartą dla mieszkańców i gości przestrzenią pełniącą funkcje placu zabaw, czytelni, kawiarni, miejsca warsztatów i spotkań z literaturą, tańcem, architekturą i miejscem spotkań współczesnych i dawnych mieszkańców Kazimierza. Stworzymy tak bardzo potrzebną na Kazimierzu przestrzeń wspólnego przebywania dla jego mieszkańców. W czasach, kiedy każdy skrawek dzielnicy jest zamieniany w inwestycje służące turystom, FKŻ stworzy miejsce dla jego mieszkańców, gdzie będą mogli lepiej się poznać i wzmocnić swoje więzy z dzielnicą.

W Kwartale FKŻ można będzie poczytać książki, własnoręcznie zrobić sobie koszulkę ze specjalnie zaprojektowanym logo, nauczyć się tańczyć hip-hop, porozmawiać ze znanymi i cenionymi pisarzami, wypić kawę z findżana, zagrać w ping-ponga czy matkota, spędzić czas przy dźwiękach dobrej muzyki i … dużo więcej!

Wykładowcy z całego świata pokażą, jak różnorodne były i są dzielnice żydowskie – od Jerozolimy, poprzez Casablancę, Tunis, Wenecję, Budapeszt, Lwów, Kraków, aż po Lower East Side. Dodatkowo do dzielnic żydowskich krajów Maghrebu zaprosimy Was też w serii słuchowisk.

Pokażemy Wam też Kazimierz, jaki mało kto już pamięta. Ale tym razem nie będą to po raz kolejny przedwojenne zdjęcia dzielnicy żydowskiej Krakowa. Będzie to Kaźmirz lat powojennych, widziany oczyma dwójki artystów – Suzanne Guzei-Tachner i Eugeniusza Wilczyka. Wystawa pokazana będzie w mieszkaniu w kamienicy rodziny Bosaków przy ulicy Sebastiana.

Jubileuszowy charakter FKŻ będzie najbardziej chyba widoczny w części muzycznej festiwalu – będzie ona połączeniem brzmień, które kształtują dzień dzisiejszy muzyki żydowskiej i tych projektów muzycznych, które w ciągu 24 .edycji były kamieniami milowymi w rozwoju FKŻ. Na scenie w synagodze Tempel wystąpią zespoły z dużym już stażem i ci, którzy dopiero co rozpoczęli karierę. Wspomnienia z przeszłości FKŻ na pewno powrócą podczas koncertów The Klezmatics, La Mar Enfortuna, Shlomo Bara & Habrera Hativeet, Leopolda Kozłowskiego, czy Kantora Benziona Millera i Davida Krakauera. Współczesne brzmienie muzyki żydowskiej i FKŻ poznacie na koncertach Kutiman Orchestra, Shai Tsabari Future Orchestra & Ahuva Ozeri, Alte Zachen, czy też – grających na offowych scenach festiwalu w Cheder Cafe, w Kwartale FKŻ – młodych izraelskich zespołów i DJ-ów: Garden City Movement, Ori Alboher, Lola Marsh czy też Bemet, ale też polskich DJ-ów z OFF Radio Kraków oraz znanej krakowskiej formacji MLDVa. Nie zabraknie też kultowej już imprezy na Barce, którą zagrają najlepsi DJe z telawiwskiego Tederu. Koncerty w synagodze Tempel rozpoczniemy tradycyjnym Koncertem Kantorów, który również połączy znanych i nowych artystów.

A sobotni koncert Szalom na Szerokiej będzie zarówno wędrówką po świecie żydowskim, jak też podróżą w czasie do wcześniejszych edycji FKŻ.

Oczywiście na FKŻ nie zabraknie też warsztatów i zwiedzań: oprócz kontynuacji zajęć z poprzednich festiwali nie zabraknie też nowości, jak chociażby zwiedzań przemysłowego Kazimierza, spacerów szlakami architektów żydowskich, mizrachowych warsztatów wokalnych, czy też warsztatów pieczenia chałki – te prowadzone będą przez izraelskiego mistrza piekarstwa Uriego Schefta oraz właściciela Piekarni Mojego Taty – Wojciecha Smętka – w tej właśnie piekarni, która przed wojną była żydowską piekarnią pana Bajgla. Po raz pierwszy też w historii festiwalu odbędą się warsztaty filmowe!

Podobnie, jak w poprzednich latach – każdy z Was będzie mógł wybrać sobie własną ścieżkę przez FKŻ – podążając za znakami Classic, Off, Art i Idee. Nie zabraknie też programu specjalnie dla dzieci – FKŻ Kids – oraz programu towarzyszącego (&Co.), organizowanego przez naszych partnerów.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem FKŻ i do udziału we współtworzeniu Kazimierza – kwartału Krakowa, który nie jest już historyczną żydowską dzielnicą Krakowa. Kazimierz jest na nowo żydowską dzielnicą Krakowa.

I stąd dzisiaj wyruszamy w przyszłość. Zapraszamy.

25. FKŻ odbywa się pod Honorowym Patronatem Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Partnerem Głównym 25. FKŻ jest Województwo Małopolskie.

Program: http://fkzfestiwal.home.pl/fck_uploads/file/25FKZ_media/fkz25_kalendarium%20fkz_pl.pdf

Previous Article

Dyskusja: Różne oblicza Zagłady

Next Article

Konferencja: Martin Buber. Filozofia Dialogu

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wydarzenia

    Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej

    10 kwietnia 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Purim w Warszawie

    13 lutego 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "Karski i władcy ludzkości"

    1 lipca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Purim w CKJ

    3 marca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Koncert Hawdalowy

    9 marca 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Francuscy senatorowie w Muzeum Auschwitz

    26 maja 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Izrael i świat

    Jak zginął Nisman?

  • Wydarzenia

    Mistrzowie sceny żydowskiej

  • Izrael i światWiadomości

    Ambasada Paragwaju z powrotem w Tel Awiwie

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.