Debata w MHŻP
W czwartek 23 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się druga już debata z cyklu O polskich Żydach szeptem i krzykiem. Tym razem tematem dyskusji będą związki kultury i sztuki z pamięcią i przeszłością. O Idzie i Pokłosiu, ale też o figurkach Żydów z pieniążkiem i wypisywaniu tęsknoty za Żydami na murach rozmawiać będą główna kurator wystawy stałej Muzeum POLIN Barbara Kirshenblatt-Gimblett, antropolog kultury Sławomir Kapralski, fotograf Wojciech Wilczyk oraz kulturoznawczyni i muzeolożka Anna Ziębińska-Witek.
W ostatnich latach polscy twórcy – artyści, pisarze, filmowcy – coraz chętniej sięgają po tematykę żydowską.
Z jednej strony powstają poważne, realistyczne dzieła, jak W ciemności Agnieszki Holland czy Ida Pawła Pawlikowskiego. Z drugiej pojawiają się projekty z pogranicza groteski i kiczu, w których Żydzi wracają do życia jako zombie (książka Noc żywych Żydów Igora Ostachowskiego) lub opętują żywych jako dybuki (Pożar w Burdelu), a tęsknotę za Żydami wypisuje się na ścianach (akcja Rafała Betlejewskiego).
O Żydach mówi się albo w kontekście martyrologicznym, albo odnosząc się do poczucia braku i nieobecności. W codziennym życiu Żydzi funkcjonują najwyżej w postaci stereotypów, sprowadzając się do figurek Żydów z pieniążkiem lub nostalgicznych przedstawień przedwojennej polskiej wielokulturowości. O czym to świadczy? Dlaczego historia i kultura polskich Żydów w sztuce, literaturze i filmie to coś, z czym należy się „mierzyć”, a nie po prostu źródło inspiracji?
O polskiej kulturze pamięci i roli, jaką ma w niej do odegrania Muzeum POLIN, porozmawiają prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, prof. Sławomir Kapralski, Wojciech Wilczyk i prof. Anna Ziębińska-Witek. Spotkanie poprowadzą Grzegorz Chlasta (Polskie Radio RDC) i Małgorzata Pakier (Muzeum POLIN).
Debata O polskich Żydach szeptem i krzykiem: Sztuka pamięci odbędzie się w Muzeum POLIN w czwartek 23 kwietnia o godz. 18.00. Tłumaczenie na polski i angielski. Wstęp wolny.