Cisi bohaterowie
Jak ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej jest postrzegane w różnych krajach? Muzeum POLIN zaprasza na pokaz austriacko-szwajcarskiego filmu „Akta Grüningera”, który opowiada o wydarzeniach 1938 roku, kiedy Szwajcaria zamknęła granice przed Żydami uciekającymi z Niemiec i Austrii. Film przedstawia losy Paula Grüningera, komendanta policji z St. Gallen, który pomagał Żydom zostać w Szwajcarii, wystawiając im fałszywe dokumenty. Po projekcji omówione zostaną przykłady historii „cichych bohaterów” z różnych krajów. Wydarzenie odbędzie się 4 lipca o godz. 16.30. Wstęp wolny.
W ciągu ostatnich dwóch lat Muzeum POLIN było zaangażowane w międzynarodowy projekt „Cisi bohaterowie, żywa pamięć” dotyczący pamięci o ukrywających się Żydach i osobach, które im pomagały. Projekt pokazał, że w Europie jest wiele sposobów rozumienia terminu „cisi bohaterowie” i wiele różnic w postrzeganiu roli ratujących. Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja, podczas której omówione zostaną różne przykłady postrzegania kwestii ratowania Żydów w trakcie II wojny światowej z Amsterdamu, Berlina, Warszawy, Budapesztu oraz Hohenems niedaleko granicy austriacko-szwajcarskiej.
Podczas spotkania zaprezentowana zostanie również strona internetowa, która powstała we współpracy z zagranicznymi partnerami: Stichting Castrum Peregrini (Holandia), Joods Historisch Museum (Holandia), Jüdisches Museum Hohenems (Austria), Gedenkstätte Stille Helden in der Stiftung Gedenkstätte Deutscher Widerstand (Niemcy) oraz MAROM Klub Egyesület (Węgry).
Projekt „Cisi bohaterowie, żywa pamięć. Wątek ukrywania Żydów podczas II wojny światowej a aktywne uczenie się dorosłych” realizowany jest w od sierpnia 2013 do lipca 2015 dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”.