Chroniąc Pamięć 2015
Odznaczenie „Chroniąc Pamięć” nadawane jest corocznie w formie dyplomu Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski. Program „Chroniąc Pamięć” zainicjował w 1998 roku amerykański prawnik Michael H. Traison.
28 czerwca 2015 w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbędzie się kolejna, 18. ceremonia, podczas której uhonorowanych zostanie 8 osób oraz instytucji z całej Polski.
Laureaci nagrody:
Zygmunt A. Rolat
Nagroda specjalna dla Zygmunta A. Rolata za całokształt jego pracy i wkład w propagowanie wiedzy o historii Polskich Żydów.
Pan Zygmunt A. Rolat to jeden z głównych ambasadorów przywrócenia polskim Żydom należnego im miejsca w polskiej i światowej historii i aktywny działacz. Jest współprzewodniczącym Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich, jednym z najważniejszych darczyńców tego muzeum. Hojnie wspiera także między innymi Yad Vashem, Museum of Jewish Heritage oraz Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.
Zygmunt A. Rolat jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. Mecenasa Sztuki, Mecenasa Kultury. W 2013 roku został także odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Twórcy filmu „Pokłosie”
Władysław Pasikowski – reżyser
Maciej Stuhr – odtwórca roli Józefa Kaliny
Ireneusz Czop – odtwórca roli Franciszka Kaliny
Dariusz Jabłoński – producent filmu
Nominacja dla twórców filmu “Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego (2012). Film podejmuje wątek relacji polsko-żydowskich, nawiązując do bolesnych wydarzeń historycznych – pogromu Żydów w Jedwabnem.
Film, który – jak przyznaje sam reżyser – w swoim założeniu miał być „rachunkiem sumienia” współczesnych Polaków, jest osadzony w dzisiejszych realiach, dzięki czemu stawia nie tylko na uniwersalizm opowiedzianej historii, ale także ukazuje, że poruszany temat jest jak najbardziej bliski i namacalny.
I choć film wzbudził wiele emocji i kontrowersji, „Pokłosie” zostało docenione zarówno przez odbiorców jak i krytyków, zdobywając wiele nagród, w tym statuetki Orła Jana Karskiego, Złotego Lwa, Złotego Grona oraz nagrodę Prezesa Yad Vashem, Avnera Shaleva.
Strongmeni zaangażowani w Matzeva Projekt:
Jarosław Nowacki
Tomasz Kowal
Grzegorz Wiśniewski
Nominacja za udział w “Matzeva Projekt”, którego celem jest przywracanie pamięci o społeczności żydowskiej w Polsce, poprzez poszukiwanie rozproszonych macew z ponad 1200 cmentarzy. Podstawą „Matzeva Projekt” jest idea połączenia refleksji humanistycznej (historycznej, społecznej, etycznej) i możliwości związanych z nowoczesną nauką, wykorzystaniem najnowszych technologii i mediów.
„Matzeva Projekt” w niezwykły sposób łączy przeszłość z przyszłością, bowiem dzięki wysiłkom jego członków imiona, historia i tożsamość zmarłych zostają utrwalone i zachowane w pamięci następnych pokoleń.
Anna Jeziorna
Nominacja dla Anny Jeziornej za realizację projektu „Poetycki Warsztat Mordechaja Gebirtiga”, który ma na celu rewitalizację miejsca na ulicy Berka Joselewicza 5 w Krakowie, w którym żył poeta, a także za wieloletnią pracę na rzecz Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Jak przyznaje Anna Jeziorna, jej głównym celem było stworzenie miejsca, w którym twórczość Gebirtiga będzie widzialna i słyszalna, miejsca, w którym możliwe będzie przywrócenie pamięci o ludziach, którzy kiedyś żyli wśród nas.
Dzięki projektowi „Poetycki Warsztat Mordechaja Gebirtiga” śpuścizna artystyczna barda z krakowskiego Kazimierza staje się dostępna dla szerokiego grona odbiorców.
Marianna i Stanisław Zybała
Nominacja dla śp. Stanisława Zybały i Marianny Zybały za wielki wkład w gromadzenie i propagowanie wiedzy o historii i kulturze Żydów z gminy Radecznica.
Od 1955 roku Stanisław Zybała zbierał materiały poświęcone dziejom ludności żydowskiej w swojej gminie. Dzięki pracy i poświęceniu Stanisława Zybały i jego małżonki, jesteśmy w stanie poznać losy miejscowych Żydów, ludzi, którzy współtworzyli historię Radecznicy, a także miejsca związane z Zagładą tamtejszej społeczności żydowskiej.
Stanisław Zybała był niekwestionowanym kronikarzem dziejów gminy, w której mieszkał. Założona i prowadzona przez niego „Kronika Gminy Radecznica” nie ma sobie równych pod względem objętości, ale przede wszystkim pod względem treści, dokumentów, zdjęć, szkiców topograficznych, które wykonywał sam autor z wielkim zresztą znawstwem i zrozumieniem.
Prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek
Nominacja dla profesora Sławomira Jacka Żurka za wielki wkład w propagowanie wiedzy o literaturze polsko-żydowskiej wśród młodzieży akademickiej.
Prof. Sławomir Żurek jest literaturoznawcą, kierownikiem Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz jedynej w Polsce Pracowni Literatury Polsko-Żydowskiej. Główne zainteresowania prof. Sławomira Żurka oscylują wokół zagadnień związanych nie tylko z literaturą polsko-żydowską, lecz także z teologią judaistyczną, teorią kultury oraz dialogiem chrześcijańsko-żydowskim.
Prof. dr hab. Jerzy Mizgalski
Nominacja dla profesora Jerzego Mizgalskiego za wielki wkład w propagowanie wiedzy o historii i kulturze częstochowskich Żydów.
Prof. Jerzy Mizgalski jest politologiem związanym z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie; ponadto jest przewodniczącym Rady Muzeum Częstochowskiego. Prof. Mizgalski specjalizuje się w tematach dotyczących społeczności żydowskiej Częstochowy. Swoim zainteresowaniom dał wyraz m.in. jako redaktor albumu „Żydzi częstochowianie. Współistnienie – Holocaust – Pamięć”,
Władze Miasta Radomska
Anna Milczanowska – Prezydent Radomska
Wioletta Pal – Zastępca Prezydent Radomska
Nominacja dla Prezydent oraz Zastępcy Prezydent Miasta Radomska, Anny Milczanowskiej i Wioletty Pal, za realizację Otwartego Muzeum Żydowskiego w Radomsku.
Projekt jest inicjatywą Rachel Kasselman, której ojciec pochodził właśnie z Radomska. Idea „Otwartego Muzeum” polegała na zamontowaniu na ulicach Radomska 50 kamiennych tablic, które przypominają o znajdujących się w tych miejscach obiektach sprzed II wojny światowej, związanych z historią i kulturą radomszczańskich Żydów: synagogach, domach modlitwy, szkołach, zakładach i budynkach mieszkalnych.