Noc Muzeów w MHŻP
Uczestników Nocy Muzeów Muzeum Historii Żydów Polskich zaprosimy m.in. na dwie wystawy fotograficzne, włączymy w proces powstawania fotografii, postaramy się na wybranych przykładach odczytać ich znaczenia, zastanowimy się także nad rolą fotografii i fotografa w kształtowaniu obrazów grup mniejszościowych.
W programie:
WYSTAWA STAŁA
WYSTAWY CZASOWE
INSTALACJA MULTIMEDIALNA – pokaz i warsztaty
NEGATYW/POZTYW – FOTOGRAFICZNE ATELIER
FOTOFILMY
„INNY” W OBIEKTYWIE – SPOTKANIA Z FOTOGRAFAMI I FOTOGRAFKAMI
NASZ ALBUM RODZINNY – KONSULTACJE Z EKSPERTAMI
WARSZTATY RODZINNE Z LUKSOGRAFII
RODZINNA GRA MUZEALNA
WARSZTATY RODZINNE Z BARWIENIA FOTOGRAFII
DOBRANOC MUZEUM – KONCERT
POLIN Centrum Informacyjne / Resource Center
ZOOM NA POLIN – NOC MUZEÓW 2015
Wraz z Romanem Vishniakiem, bohaterem najnowszej wystawy czasowej, zapraszamy do świata fotografii. Będziemy wspólnie robić zdjęcia i interpretować fotografie, starając się odkryć intencje autorów. Przywrócimy barwy czarno-białym obrazom, kolorami pokryjemy również muzealny hol, wyświetlając na ścianach multimedialne kolaże.
Weźcie udział w grze muzealnej, skonsultujcie z ekspertami sposoby przechowywania dokumentów i zdjęć. Noc Muzeów to także okazja do bezpłatnego zwiedzania wszystkich wystaw Muzeum POLIN. Atmosferę całego wydarzenia podkreśli koncert Oli Bilińskiej śpiewającej w jidysz przedwojenne kołysanki i pieśni związane z nocą, ciszą i snem.
W programie:
WYSTAWA STAŁA
1000 LAT HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
19.00 – 01.00
Wystawa stała Muzeum POLIN opowiada pasjonująca historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Wyrusz z nami w podróż w czasie! Na wystawie „1000 lat historii Żydów polskich” poznasz odpowiedzi na pytania: skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce.
Ostatnie wejście na wystawę stałą o godz. 23.00
WYSTAWY CZASOWE
19.00 – 01.00
ROMAN VISHNIAC: FOTOGRAFIA, 1920-1975
Wystawa jest próbą nowego, całościowego spojrzenia na twórczość fotograficzną Vishniaca, począwszy od jego wczesnych lat w Berlinie aż po powojenny okres w Ameryce. Eksponowane prace pochodzą z archiwum Romana Vishniaca w International Center of Photography.
MOI ŻYDOWSCY RODZICE, MOI POLSCY RODZICE
Wystawa czasowa przedstawiająca unikalne świadectwa i relacje przytaczane po latach przez osoby uratowane jako dzieci z warszawskiego getta.
INSTALACJA MULTIMEDIALNA – POKAZ I WARSZTATY
19.00 – 24.00
Nawiązując do idei mikrofotografii zamienimy całą przestrzeń muzeum w wielki mikroskop – na ścianach muzeum rozbłysną kolaże mieniących się obrazów tworzonych na żywo przez uczestników warsztatów. Wykorzystamy wiele różnych technik plastycznych, fotograficznych i komputerowych – będziemy malować i rysować na kliszach, stworzymy barwną mozaikę, którą wprawimy w ruch na pofalowanych ścianach muzeum. Warsztaty poprowadzi Sylwester Łuczak – artysta multimedialny zajmujący się filmem, fotografią, projekcjami slajdów i wideo – wraz z przyjaciółmi.
FOTOGRAFICZNE ATELIER
19.00 – 01.00
W zaaranżowanym studio staniecie po obu stronach aparatu, by poczuć się jak zawodowy fotograf lub bohater niezwykłej sesji. Zabawie towarzyszyć będzie profesjonalny przegląd przyniesionych przez Was portfolio.
FOTOFILMY
Roman Vishniac przemieszczając się po Europie i Ameryce portretował nie tylko ludzi, ale również miasta: Moskwę, Berlin, Nowy Jork…
godz. 20.00 Berlin. Symfonia wielkiego miasta, reż. Walter Ruttmann, 1927, 65 min.
godz. 21.30 Człowiek z kamerą, reż. Dżiga Wiertow, 1929, 68 min.
godz. 23.00 Nowojorska ulica w obiektywie, reż. Cheryl Dunn, 2013, 83 min.
„INNY” W OBIEKTYWIE – SPOTKANIA Z FOTOGRAFAMI I FOTOGRAFKAMI
W trakcie wieczoru będzie można spotkać się z fotografami i fotografkami, którzy w swoich dziełach uwieczniają członków grup mniejszościowych. Wspólnie zastanowimy się nad rolą fotografii w procesie kształtowania wyobrażeń o przedstawicielach mniejszości.
19.30-20.30 spotkanie z Piotrem Wójcikiem, autorem cyklu fotografii na temat Romów
21.00-22.00 spotkanie z Moniką Redzisz, autorką projektu „Przeciętni”
22.30-23.30 spotkanie z Karoliną Bregułą, autorką projektu „Niech nas zobaczą”
NASZ ALBUM RODZINNY – KONSULTACJE Z EKSPERTAMI
godz. 20.00 – 23.00
Chyba w każdej rodzinie przechowywane są stare rodzinne zdjęcia. Jeśli chcecie zachować je dla swoich dzieci i wnuków, przynieście je do Centrum Informacyjnego Muzeum POLIN na dyżury naszych muzealnych ekspertów zajmujących się fotografią. Konserwator papieru oraz fotograf odpowie na pytania dotyczące ich zabezpieczenia i digitalizacji. Zachęcamy do przynoszenia własnych zdjęć.
19.00 – 01.00
Centrum Informacyjne zaprasza wszystkich zainteresowanych historią własnej rodziny, przeszłością swojego miasta rodzinnego lub szeroko pojętą historią Żydów polskich.
WARSZTATY RODZINNE Z LUKSOGRAFII
zbiórka: wejście administracyjne od ul. Anielewicza
Fotografować umie każdy. Wyciągamy smartfon lub tablet i… pstryk! Ale czy fotografowaliście kiedyś nie używając do tego aparatu? Rodzinne warsztaty z luksografii są świetną okazją, by to zrobić. Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. Obowiązuje rezerwacja internetowa.
godz. 19.00 – 19.30, I grupa
godz. 19.50 – 20.20, II grupa
godz. 20.40 – 21.10, III grupa
godz. 21.30 – 22.00, IV grupa
RODZINNA GRA MUZEALNA
godz. 19.30-21.30
zbiórka: wejście administracyjne od ul. Anielewicza
Jak wygląda ściana krzywoliniowa? Gdzie znajduje się najniższy punkt w Muzeum POLIN? Co to jest bejt knesset i gdzie w budynku się znajduje ? Czym jest Biblia Hebrajska i jak brzmi jej pierwsze zdanie? Weźcie udział w rodzinnej grze muzealnej! Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. Obowiązuje rezerwacja internetowa.
WARSZTATY RODZINNE Z BARWIENIA FOTOGRAFII
godz. 19.30-23.00
miejsce warsztatów: foyer przed salami konferencyjnymi
Jakie kolory dominowały na ulicach miast, jakie odcienie zieleni miały liście na drzewach w słoneczny dzień i jak bardzo niebieskie było niebo? Na warsztatach będziecie mogli puścić wodze fantazji i pokolorować stare zdjęcia Romana Vishniaca. Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami.
DOBRANOC MUZEUM – KONCERT
Klubokawiarnia, godz. 24.00
Podczas Nocy Muzeów Klubokawiarnia w Muzeum POLIN stanie się przystanią relaksu dla kolejkowych staczy. W środku, przy barze będzie można uzupełnić płyny w rytm nowej muzyki żydowskiej. Na zewnątrz na ścianie muzeum wyświetlane będą filmy poświęcone fotografii. O północy do snu ukołysze nas Ola Bilińska i jej jidyszowe kołysanki – Berjozkele.
Liczba miejsc ograniczona.
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP JEST WOLNY
WE WSZYSTKICH WYDARZENIACH MOŻLIWY JEST UDZIAŁ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
PODCZAS NOCY MUZEÓW BĘDZIE OTWARTA RESTAURACJA MUZEALNA