Spotkanie ze świadkami historii
27 stycznia uczniowie lubelskich szkół wzięli udział w projekcie edukacyjnym poświęconym losom rodzin żydowskich na Majdanku. W spotkaniu uczestniczyli także byli więźniowie KL Lublin. Do obchodów włączyło się również Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu.
Wydarzenie otworzył wykład połączony z prezentacją multimedialną na temat żydowskich więźniów Majdanka. Uczestnicy mieli ponadto okazję zapoznać się z nagraniami audio i wideo świadków historii, poznali m.in. losy Blumy Babic Shadur, Pinchasa Guttera, Wiesława Dobrowolskiego czy Diany Bach. O powstaniu i warunkach panujących w obozie dziecięcym w Łodzi opowiedzieli natomiast świadkowie historii: Jerzy Jeżewicz – były więzień obozu dziecięcego w Łodzi – i Genowefa Makara. Na zakończenie uczestnicy przeszli pod Pomnik-Bramę, gdzie zapalili znicze i oddali hołd ofiarom obozu.
O Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomnieli również pracownicy Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu. W Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu odbyły się warsztaty dla młodzieży zamojskich szkół średnich zatytułowane „Zagłada Żydów na Zamojszczyźnie w relacjach świadków”.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony w listopadzie 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Upamiętnia on Żydów zamordowanych przez niemieckich nazistów podczas II wojny światowej. W obozie koncentracyjnym na Majdanku w czasie wojny śmierć poniosło około 58 tysięcy Żydów, a w dwóch obozach zagłady utworzonych na terenie Lubelszczyzny – w Bełżcu i Sobiborze – zamordowano łącznie około 600 tysięcy żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci.