Portal DELET ŻIHu już dostępny
Żydowski Instytut Historyczny im. Emmanuela Ringelbluma udostępnił portal DELET (hebr.: drzwi) na którym można obejrzeć najcenniejsze zbiory Instytutu oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Jednym z tych zbiorów jest kolekcja „Oneg Szabat”, wpisana na listę Pamięć Świata UNESCO, będąca efektem pracy zespołu kierowanego przez dr. Emmanuela Ringelbluma w warszawskim getcie. Praca zespołu polegała na zbieraniu dokumentów, prowadzeniu badań nad Zagładą w czasie jej trwania.
Zbiór prezentowany na portalu DELET ma za zadanie umożliwić nie tylko dostęp do dokumentów do celów badawczych, ale też edukacyjnych. Dostępne narzędzia pomagają pracę na nieczytelnych fragmentach dokumentów – pozwalają one na zmianę m.in. kontrastu i nasycenia barw co jest pomocne przy oglądaniu np. źle zachowanych rękopisów.
Dzięki zrobieniu wysokiej jakości skanów stało się możliwe pokazanie tych delikatnych fragmentów przeszłości: są one często tak delikatne, że jest niemożliwością udostępnienie ich badaczom. Co jest równie ważne, dzięki udostępnieniu ich w formie cyfrowej stało się możliwe ich badanie nie tylko w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
Portal DELET umożliwia też przeprowadzenie wirtualnych lekcji: dzięki możliwości wyróżniania i zaznaczania najważniejszych fragmentów w dokumentach można tworzyć wartościowe i interesujące materiały edukacyjne.
Na portalu są nie tylko materiały zebrane przez grupę „Oneg Szabat” ale też inne. W kolekcji są dzieła ze zbiorów Józefa Sandla, zarówno te, które były prezentowane w czasie wystawy „Historia sztuki w walce o pamięć”, jak i te, które nie znalazły się w kolekcji wystawienniczej z powodu ograniczonego miejsca. Zbiory te należą do najważniejszych i najbardziej wyjątkowych kolekcji sztuki polskich Żydów w XIX i XX wieku i nie były dotychczas publikowane w spójnej całości.
Na portalu znajdują się też, tworzone przez pracowników i współpracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, lekcje oraz oprowadzenia kuratorskie prezentujące kluczowe informacje o historii i kulturze żydowskiej. Znajdują się tam też różnego rodzaju ciekawostki oraz szczegóły. Ciekawym elementem jest opowiedzenie historii zbiorów ŻIHu. Wszystko to ma być uzupełnieniem wystawy prezentującej dokumenty „Oneg Szabat”, której otwarcie jest planowane na listopad 2017 roku.
Link do portalu: