Nowe wystawy Muzeum Auschwitz w Google Cultural Institute
„Ewakuacja i wyzwolenie obozu Auschwitz” oraz „Sonderkommando” to dwie nowe wystawy Muzeum Auschwitz na Google Cultural Institute przygotowane w związku z 70. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Są one dostępne w dwóch wersjach językowych, po polsku i angielsku.
– Dziś z edukacją na temat antysemityzmu, nienawiści, braku uszanowania drugiej osoby trzeba docierać na dystans – podkreślił dr. Piotr M.A.Cywiński, dyrektor Muzeum. – Trzeba wchodzić w obszary, w których ciągle jest za mało debaty o tragicznych skutkach zorganizowanej pogardy. Internet staje się w coraz większym stopniu przestrzenią dopełniającą osobiste wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau – dodał.
– Ta kolekcja to wysiłek, włożony by utrwalić ważny fragment historii, który często zachował się tylko dzięki opowieściom ocalałych. Jesteśmy dumni, że wspieramy instytucje w ich staraniach o zachowanie tych materiałów i utrzymanie wydarzeń Holokaustu w naszej zbiorowej pamięci – powiedział Amit Sood, dyrektor Google Cultural Institute.
Wystawa „Ewakuacja i wyzwolenie obozu Auschwitz” opowiada o przygotowaniu do ewakuacji obozu i zacieraniu śladów zbrodni przez SS, tragedii marszów śmierci, wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. , pomocy medycznej ofiarom oraz pracach komisji do spraw badania zbrodni. Autorem wystawy jest dr Jacek Lachendro z Centrum Badań Muzeum.
Tematem przewodnim drugiej wystawy, autorstwa historyka muzeum Igora Bartosika, jest historia Sonderkommando — specjalnej grupy roboczej, złożonej głównie z więźniów żydowskich, których Niemcy zmusili do obsługi komór gazowych, stosów spaleniskowych i krematoriów. Wystawa opowiada m.in. o początkach istnienia Sonderkommando, jego działalności konspiracyjnej, buncie 7 października 1944 r., a także o likwidacji tej grupy.
Główne obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbędą się 27 stycznia 2015 r. w namiocie ustawionym przed główną bramą byłego obozu Birkenau. Całość będzie transmitowana na żywo w Internecie na stronie 70.auschwitz.org oraz na kanale YouTube Miejsca Pamięci Auschwitz.
Muzeum Auschwitz na Google Cultural Institute
Nowe tematy przygotowane specjalnie na 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz uzupełniają udostępnione wcześniej wystawy Muzeum Auschwitz w Google Cultural Institute. „Tragiczna historia miłości w Auschwitz” to opowieść o ucieczce z obozu dwójki zakochanych więźniów: Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, Żydówki i Polaka, których miłość, jak powiedział były więzień René Raindorf, stała się symbolem zwycięstwa dobra nad złem, tego co ludzkie, nad tym co bestialskie.
Druga wystawa zatytułowana „Zanim odeszli” poświęcona jest Żydom deportowanym do obozu Auschwitz z Zagłębia Dąbrowskiego między majem 1942 r. a sierpniem 1943 r. Ich historię można dziś opowiedzieć dzięki prawie 2,5 tysiącom zachowanych rodzinnych fotografii, które po wyzwoleniu odnaleziono na terenie obozu w jednej z walizek. Dzięki nim dziś możemy przyjrzeć się przedwojennemu życiu polskich Żydów z Będzina, Sosnowca i okolicznych miejscowości. Niemal wszystkich zgładzono w komorach gazowych w Auschwitz.
Więcej o Google Cultural Institute
Google Cultural Institute dostarcza technologie, które pomagają społecznościom przynieść skarby ich kultur, archiwa, miejsca dziedzictwa narodowego oraz inne historyczne materiały online. Celem tej globalnej platformy jest zwiększenie zakresu i ilości materiału ze świata kultury, który wszyscy mogą wirtualnie odkrywać, co w konsekwencji prowadzi do demokratyzacji dostępu do kultury oraz zachowują ją dla przyszłych pokoleń. Google Cultural Institute zrzesza już ponad 600 partnerów z 60 krajów i zawiera ponad 6,2 miliona obiektów muzealnych autorstwa ponad 8 tysięcy artystów.