JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›6. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska

6. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska

By aktivo
9 kwietnia 2015
1970
0
Share:

Festiwal Nowa Muzyka Żydowska to coroczne spotkanie publiczności z artystami, dla których tradycja jest punktem wyjścia i inspiracją  – kontekstem twórczym jest muzyczna współczesność. To specjalnie tworzone dla Festiwalu projekty muzyczne.  Jak np. „Modrzycer klan” zainspirowany twórczością chasydzkich kompozytorów z wielopokoleniowej rodziny Taub, a przygotowany przez  polsko-amerykańskie trio wybitnych improwizatorów Bern-Szamburski-Wójciński. Koncert  w czwartek  23 kwietnia w Synagodze im. Nożyków.

W piątek natomiast w Klubie Palladium francuski Anakronic z amerykańską wokalistką Taron Benson. Ich koncerty to nieokiełznany,  sceniczny żywioł, który łączy w sobie hip-hop, elektrojazz, rock i funk  z klezmerską tradycją.

W sobotę, nadal w Palladium, niezwykły projekt ”Sefardix”, inspirowany dawnymi pieśniami greckich Żydów, w którym usłyszymy świetnych jazzmanów Oleś Duo i Jorgosa Skoliasa. Po nich wyjątkowe muzyczne spotkanie: formacja Cukunft Raphaela Rogińskiego i buntownik, bard i poeta Zeev Tene z Izraela.

W niedzielę 26 kwietnia  w Muzeum Historii Żydów Polskich dwa  festiwalowe projekty specjalne. Pierwszy to Małe Instrumenty/Schulz – niezwykła formacja eksperymentatorów i poszukiwaczy dźwięków otworzy przestrzeń magicznej muzyki inspirowanej wielką literaturą. Drugi – „Libelid,”  w którym żydowskie piosenki miłosne z międzywojnia nabrały  za sprawą wokalistki i kompozytorki Oli Bilińskiej nowatorskiego, intrygującego minimalizmem brzmienia.

Ostatni dzień Festiwalu – poniedziałek 27 kwietnia  to niecodzienne wydarzenie. Olga Tokarczuk przeczyta fragmenty swojej ostatniej powieści „Księgi Jakubowe”, a towarzyszyć jej będzie  wykonywana na żywo przez kompozytora i gitarzystę Michała Zygmunta oraz wokalistkę Ninę Nu improwizacja muzyczna. Również wyjątkowe będzie samo miejsce tego wydarzenie –  Galeria Las otwierająca Wystawę Główną  Muzeum Historii Żydów Polskich.

Program:

FESTIWAL NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA

18-27 kwietnia 2015

PROGRAM   RAMOWY

18/04 sobota  g. 19.00

Bemowskie Centrum Kultury „ Art-Bem”,  ul. Górczewska 201

„SZTETL WARSZE”    [PL]

Koncert Bemowskiego Centrum Kultury

wydarzenie towarzyszące

Specjalnie przygotowany projekt, który łączy muzykę i sztuki wizualne. Stanowi on próbę wykreowania nowatorskich interpretacji międzywojennej żydowskiej muzyki miejskiej łączącej wątki ówcześnie popularnych filmowo-rewiowych przebojów z żydowską muzyką ludową. To niezwykłe połączenie zabrzmi bardzo współcześnie, z ogromną bezkompromisową energią nieoczywistym potraktowaniem muzycznych tematów.

Koncertowi towarzyszyć będzie wyjątkowa wizualizacja stworzona z archiwalnych fotografii przedwojennej Warszawy.

W projekcie „Sztetl Warsze” biorą udział muzycy – Radosław Polakowski, Bartosz Nazaruk, Piotr Janiec, Paweł Szamburski oraz  autorka wizualizacji Anna Drobiec.

23/04 czwartek  g. 20.30

Synagoga im. Nożyków,  ul. Twarda 6

MODRZYCER KLAN

ALAN BERN – PAWEŁ SZAMBURSKI – KSAWERY WÓJCIŃSKI       [PL+USA]

Polsko-amerykańskie trio wybitnych instrumentalistów – mistrzów improwizacji specjalnie na Festiwal przygotowało wyjątkowy projekt „Modrzycer klan”.

Inspiracją dla artystów była muzyka chasydzka tworzona od połowy XIX wieku niemal do chwili obecnej przez członków rodziny Taub znanych jako dynastia Modrzyc. Poczynając od Ezechiel Ben CwiHirsz Taub cadyka z Kazimierza Dolnego nad Wisłą – pierwszego kompozytorem w rodzinie, aż do zmarłego w 2006 roku cadyka Izraela Dana Tauba obdarzeni byli oni wyjątkowym talentem muzycznym. W swoich licznych, przepełnionych niezwykłą urodą i magicznym klimatem kompozycjach stworzyli muzyczne odzwierciedlenie chasydzkiej filozofii.

Niezwykłe obszary  mistycznych kompozycji dawnych twórców stanowią  muzyczną przestrzeń, w której członkowie Tria poruszają  się z wielką klasą, wiedzą i wrażliwością tworząc głęboko emocjonalną i  niesłychanie  współczesną, nowatorską brzmieniowo opowieść .

24/04 piątek  g. 20.30

Klub Palladium ul. Złota 7/9

ANAKRONIC ELECTRO ORKESTRA  feat. TARON BENSON          [FR+USA]

Powstała w 2007 roku  w Tuluzie grupa AEO szybko zdobyła sobie miano  jednego z najciekawszych europejskich zespołów klezmerskich, a w zasadzie należałoby powiedzieć neoklezmerskich. Choć członkowie Anacronic wywodzą się z tak różnych tradycji muzycznych jak choćby elektro, post-rock, czy hip-hop to fascynacja kulturą i muzyką żydowską zaowocowała powstaniem formacji unikalnej, grającej muzykę wymykającej się wszelkim próbom zamknięcia jej w ramach jednego stylu czy gatunku.

Wzorując się na swoich wielkich mistrzach, jak choćby DJ Socallededzie czyli wynalazca jidysz hip-hopu, czy Davidzie Krakauerze – legendzie współczesnej muzyki klezmerskie z którym zresztą wielokrotnie koncertowali podążyli własną niezwykłą drogą na której współczesne brzmienie łączą się z aszkenazyjską tradycją, gdzie hip-hop, elektrojazz, rock, dubstep, neurofunk splatają się z muzyką żydowską  w jedno niepowtarzalne brzmienie, które nikogo nie pozostawia obojętnym.

Od kilku lat AEO współpracuje z charyzmatyczną amerykańską rapującą  wokalistką Taron Benson obdarzoną fenomenalnym głosem, w którym tkwi niezwykła moc i energia. Efektem tej współpracy jest niepowtarzalna magia, która towarzyszy ich muzyce, fascynująca atmosfera jaką tworzą razem na scenie i wrażenie jakie ona wywiera i choć każdy ich występ jest inny łączy je jeden wspólny mianownik – nigdy nie pozostawiają publiczności w takim stanie w jakim ją zastali.

25/04 sobota    g. 19.30

Klub Palladium ul. Złota 7/9

„SEFARDIX”

JORGOS SKOLIAS & OLEŚ DUO                 [PL]

Ten koncert otwiera drugą odsłonę magicznej śródziemnomorskiej podróży trzech wybitnych muzyków jazzowych.

Cztery lata po niezwykle udanej festiwalowej premierze projektu „Sefardix”, po wielu koncertach i płytowym sukcesie zapraszamy na koncert, w którym artyści oprócz prezentowanych już wcześniej utworów wykonają kilka nowych, wyszukanych w archiwach i innych zakamarkach historii, pieśni greckich Żydów z przełomu XIX i XX wieku.

Koncert wypełniony będzie wyrafinowaną maestrią  brzmieniową  i charakterystyczną dla całego Tria  doskonałością muzyczną.

CUKUNFT  &  ZEEV TENE               [PL+IL]

Buntownik, bard, poeta i legenda izraelskiej sceny muzycznej w jednym – to właśnie jest Zeev Tene.  Tworzy od lat muzykę zaangażowaną, poruszającą problemy otaczającego go świata, która polskiej publiczności może być znana chociażby z piosenki wykorzystanej w znakomitym filmie „Walc z Baszirem”.

Jego niepokorna i niezwykła twórczość połączona z intrygującą barwą głosu, sceniczną ekspresją i autentycznością pozwoliły mu zdobyć ogromną popularność i miłość fanów daleko wykraczającą poza Izrael.

Tym razem powraca do kraju swoich urodzin, czyli do Polski, z najbardziej osobistym projektem jaki tylko można sobie wyobrazić.

Razem ze znaną z eksperymentów i poszukiwań wśród źródeł muzyki aszkenazyjskiej, założoną przez Raphaela Rogińskiego formacją Cukunft , stworzyli wyjątkowy projekt specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Podróż  w głąb siebie i swoich emocji. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które tkwią głęboko schowane w zakamarkach duszy, związane z rodzinną polsko-izraelską przeszłością i niełatwą historią. Będzie to próba odnalezienia brakujących ogniw, próba odpowiedzi na pytania o miejsce w świecie – teraz i wtedy.

Niezwykłym towarzyszem podróży po tych bardzo osobistych wyśpiewanych opowieściach będzie muzyka Cukunftu współtworząc zjawiskowo kompletny, pełen emocji muzyczny spektakl.

26/04 niedziela   g. 19.00

Muzeum Historii Żydów Polskich  ul.  Anielewicza 6

MAŁE INSTRUMENTY / SCHULZ     [PL]

PROJEKT SPECJALNY POWSTAŁ DZIĘKI WSPARCIU

MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Po znakomitej ścieżce dźwiękowej  jaką stworzył Paweł Romańczuk – lider „Małych instrumentów” do filmu „Twarze nieistniejącego miasta” o międzywojennym żydowskim Lublinie, przyszedł czas na niezwykłą muzyczną opowieść o żydowskim Drochobyczu – mieście Bruno Schulza. Jak mówi sam kompozytor „Już od dawna chodził za mną Bruno Schulz”.

W  projekcie „Małe instrumenty/Schulz” kompozycja stworzona przez  lidera formacji zainspirowana została filozofią Schulza zawartą  w tomie jego opowiadań „Sklepycynamonowe”.

Słuchając tej muzyki granej na wielu małych instrumentach, zabawkach dźwiękowych, a także kuriozalnych wynalazkach muzycznych wiemy od razu, że świat „Małych instrumentów” i świat Schulza odnalazły się wręcz idealnie. Można odnieść wrażenie, że czekały na siebie, aby wspólnie stworzyć nową, ważną artystycznie wartość, magiczną przestrzeń współczesnej muzyki inspirowanej wielką literaturą.

„LIBELID”

OLA BILIŃSKA    [PL]

Ola Bilińska – wokalistka, multinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów. W dorobku ma dwie autorskie płyty oraz wiele koncertów ze swoimi projektami.

Na Festiwalu wraz z towarzyszącym jej, specjalnie stworzonym kwartetem ( Michał Moniuszko – kontrabas, Kacper Szroeder – trąbka, Edyta Czerniewicz – wiolonczela i Katarzna Kolbowska – harfa celtycka), przedstawi niezwykłą muzyczną prapremierę – specjalnie przygotowany projekt „Libelid” – żydowskie piosenki miłosne, które zaśpiewa w języku jidysz.

Odnalezione w starych śpiewnikach i międzywojennych tomikach poezji popularne w Polsce i na Kresach Wschodnich żydowskie piosenki dzięki Bilińskiej zyskują nowe życie. Odkrywa ona na nowo magię tych utworów i znakomicie je interpretuje.

W rezultacie powstał  intrygujący muzycznie projekt, który stanowi głęboko emocjonalną i na wskroś nowatorską impresję o świecie, którego już niema, o uczuciach i emocjach które były, są i będą.

27/04 poniedziałek  g. 20.00

Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Anielewicza 6

MUZYKA / SŁOWO:

OLGA TOKARCZUK CZYTA „KSIĘGI JAKUBOWE”     [PL]

Autorka Ksiąg Jakubowych, laureatka nagrody Nike, paszportu Polityki czy nagrody Kościelskich – Olga Tokarczuk przeczyta wybrane fragmenty powieści, a  towarzyszyć jej będzie niezwykła improwizacja muzyczna, którą na żywo zagrają jej twórcy: gitarzysta Michał Zygmunt i eksperymentująca wokalistka Nina Nu.

Ilustracyjna muzyka autorstwa tego duetu towarzyszyła „Księgom Jakubowym” czytanym przez aktorów na antenie radiowej Trójki

W tym niecodziennym festiwalowym wydarzeniu publiczność będzie miała możliwość uczestniczenia w powstawaniu wyjątkowego, rodzącego się na jej oczach „słuchowiska”.

Równie wyjątkowe będzie miejsce spotkania – to mistyczna Galeria Las otwierająca Wystawę Główną Muzeum Historii Żydów Polskich.

WARSZTATY

18/04 sobota  g.  12.00 – 14.00

Bemowskie Centrum Kultury „Art.-Bem”, ul. Górczewska 201

Międzypokoleniowe warsztaty muzyczno-wokalne poprowadzi znakomity klarnecista i kompozytor Paweł Szamburski. Warsztaty rozpoczną się od krótkiego przedstawienia charakterystycznych dla muzyki żydowskiej skal, brzmień i melodyki, aby dalej przejść do nauki kilku popularnych międzywojennych piosenek, których autorami byli znani kompozytorzy żydowskiego pochodzenia (H.Wars, J.Petersburski). Wspólnie przygotowane piosenki będą  wykonane przez „warsztatowiczów” na scenie podczas wieczornego koncertu.

26/04 niedziela  g.  14.30 – 15.30

JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A

Myśl na nowo. Denk ojfs naj.

Graj na nowo. Szpil ojfs naj.

Zapraszamy wszystkich –  małych i dużych –  do wspólnej zabawy, szukania, odkrywania, do udziału w twórczych warsztatach słowno-dźwiękowych: będziemy słuchać słów, które szepniecie nam do ucha, a potem nadawać im jidyszowe brzmienie i dźwięk. Powstaną unikatowe jidyszowe muzyczne twory – utwory, które wspólnie stworzymy i nagramy.  Będziemy nie tylko korzystać z całego bogactwa języka jidysz, ale tworzyć też nowe słowa, nowe piosenki. Będziemy zaskakiwać i przełamywać wyobrażenia o muzyce i piosence jidysz. Tworzyć muzykę z pomocą różnych instrumentów i przedmiotów codziennego użytku. Bawić się. Redefiniować.

Anna Rozenfeld & Patryk Zakrocki

 

Previous Article

Szkoła Letnia – Nauczanie o Holokauście

Next Article

Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wiadomości

    Oscar dla "Idy"

    23 lutego 2015
    By aktivo
  • Wiadomości

    Judaistyka na UJ

    14 kwietnia 2015
    By aktivo
  • WiadomościWydarzenia

    Otwarcie wystawy na Cmentarzu Żydowskim na warszawskim Bródnie

    6 lutego 2018
    By Tomek Jedrczak
  • AntysemityzmIzrael i światWiadomości

    Oświadczenie izraelskiego MSZ w sprawie Marszu Niepodległości

    13 listopada 2017
    By Tomek Jedrczak
  • Wiadomości

    Podkarpacie. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

    26 stycznia 2017
    By Redakcja
  • KulturaWiadomościWydarzenia

    Wykłady, warsztaty i zwiedzania na 28. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

    24 czerwca 2018
    By Redakcja

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Polska Rada Chrześcijan i Żydów – „Wspólna Radość Tory”

  • Wydarzenia

    Melodie przy chasydzkim stole

  • SpołecznośćWiadomości

    Międzyreligijne spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami różnych wyznań obecnych w Polsce

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.