JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Społeczność
Home›Społeczność›Archiwalny film o Pesach w IPN

Archiwalny film o Pesach w IPN

By aktivo
9 kwietnia 2015
2057
0
Share:

Grupa ludzi, głównie starszych, chociaż nie brakuje też i kilkorga dzieci, stół przykryty białym obrusem, na nim maca, jajka, kieliszki z winem. Na środku stołu ogromny świecznik. Tak wyglądały obchody święta Pesach w latach 80. sfilmowane przez nieznanego autora. Taśmę w swoich zasobach posiada Instytut Pamięci Narodowej.

„Do materiałów przekazanych do IPN przez osoby prywatne zalicza się kolekcja Zbigniewa Grzegorzewskiego. Jest to zbiór filmów nagranych na kasetach systemu u-matic (używanych w latach osiemdziesiątych w stacjach telewizyjnych), odnalezionych podczas remontu generalnego w Ośrodku Charytatywnym „Tylko z Darów Miłosierdzia” przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej w Warszawie,” pisze Anna Franaszek w artykule „Pascha w archiwum IPN” (Pamięć.pl; nr 3/2015).

„Niestety, do tej pory nie udało się ustalić, kto nakręcił te filmy i w jaki sposób trafiły do miejsca, w którym je odnaleziono. Wygląda na to, że część materiałów na nich zawartych została nakręcona przez zachodnioeuropejską lub amerykańską ekipę telewizyjną. Oprócz takich wydarzeń, jak demonstracje uliczne czy rozmowy z opozycjonistami dokumentowano również wydarzenia kulturalne i religijne. Wśród nich znalazły się migawki z wieczerzy sederowej inaugurującej obchody żydowskiego święta Paschy.”

Świecznik widoczny na zdjęciach rozpozna każdy, kto choćby raz był w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. „Odkąd pamiętam ten świecznik stał w synagodze Nożyków. Później znalazł się w biurze pana Białkowicza, a następnie Pawła Wildsteina,” mówi Piotr Kadlčík, były przewodniczący GWŻ w Warszawie.

A co z osobami widocznymi na zdjęciach opublikowanych przez Pamięć.pl?

„Na filmie jest Natan Cywiak i chyba Dariusz Stankowski. Pamiętam bardzo dobrze te sedery, bo to były pierwsze, w których brałem udział,” wspomina Piotr Kadlčík. „Zacząłem na nie przychodzić w 1981 lub 1982. Na stołach była tylko maca, jajka na twardo i pokrojona konserwa- rodzaj mielonki. Dopóki nie zacząłem robić sederu w domu, przychodziłem na sedery w stołówce przy Twardej 6. To były moje pierwsze żydowskie doświadczenia. Hagadę każdy czytał po kawałku. Podawano ją sobie z rąk do rąk. Wtedy jeszcze nie znałem hebrajskiego i bałem się, co będzie, kiedy przyjdzie moja kolej. Na szczęście pozostali uczestnicy sederu zachowali się bardzo taktownie i pozwolili mi ominąć przypadający na mnie fragment. Przeczytał go ktoś inny. Chętnie obejrzałbym cały film, zachowany w archiwum IPN. Pewnie rozpoznałbym więcej znajomych osób.”

Katarzyna Markusz

fot. AIPN

Previous Article

"Diva" w Teatrze Żydowskim

Next Article

Nagroda im. Kapuścińskiego

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • SpołecznośćWiadomości

    Dzień Dobrych Uczynków 2018 w Społeczności Żydowskiej

    25 kwietnia 2018
    By Tomek Jedrczak
  • OpinieSpołecznośćWiadomości

    List do Wojewody Mazowieckiego w sprawie zmiany nazwy ul. Lewartowskiego w Warszawie

    20 listopada 2017
    By Tomek Jedrczak
  • Społeczność

    Żydowskie Muzeum Galicja 2.0

    11 marca 2015
    By aktivo
  • Społeczność

    Nowe władze Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej

    6 czerwca 2018
    By Tomek Jedrczak
  • SpołecznośćWiadomościWydarzenia

    OŚWIADCZENIE ZWIĄZKU GMIN WYZNANIOWYCH ŻYDOWSKICH w RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w sprawie Pana Wiktora Cellera

    27 stycznia 2022
    By Redakcja
  • SpołecznośćWiadomości

    Spotkanie przedstawicieli środowisk żydowskich z ich przedstawicielem w KMNiE

    12 września 2017
    By Tomek Jedrczak

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wiadomości

    1% na Stowarzyszenie ŻIH

  • Wiadomości

    Ruszył 13. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

  • WiadomościWydarzenia

    Lesław Piszewski  przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce spotkał się  z uczestnikami drugiej edycji Letniej Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.