JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

KulturaWydarzenia
Home›Kultura›Spotkanie promocyjne książki „Klasa Alef”, pierwszego tomu z serii „Z głową”

Spotkanie promocyjne książki „Klasa Alef”, pierwszego tomu z serii „Z głową”

By Redakcja
5 listopada 2018
1991
0
Share:
4359236389_7da6b11ac5_o

Wydawnictwo EMG i Cheder zapraszają na spotkanie promocyjne książki „Klasa Alef”, pierwszego tomu z serii „Z głową”.

Rozmowę z Michałem Sobelmanem poprowadzi Ireneusz Grin.

13 listopada (wtorek) godz. 19.00

ul. Józefa 36

Kraków

Wstęp wolny

„Klasa Alef”
Esther Streit-Wurzel
Seria: Z głową, tom I
Tłumaczenie: Michał Sobelman, Joanna Stöcker-Sobelman Wydawnictwo EMG, Kraków 2018

Pozycję, jaką osiągnęła Esther Streit-Wurzel (1932-2013) w izraelskiej literaturze dla młodzieży, można porównać do pozycji Hanny Ożogowskiej, Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego czy Małgorzaty Musierowicz. Jednakże porównanie to nie oddaje całej prawdy. Bowiem o ile do podanej wyżej listy polskich pisarzy dla młodzieży można dodać jeszcze kilka znamienitych nazwisk, o tyle w izraelskim piśmiennictwie Ester Streit-Wurzel pozostaje zjawiskiem wyjątkowym. W ogólnokrajowym plebiscycie zorganizowanym w roku 2008 jej książka Klasa Alef wśród setek utworów autorstwa znakomitych pisarzy zdobyła pierwsze miejsce jako najbardziej „izraelska powieść”, jaka powstała w ciągu sześćdziesięciu lat istnienia Państwa Izrael.

Esther Streit-Wurzel urodziła się 25 lipca 1932 roku w Petach Tikwie, zmarła tamże 7 grudnia 2013 roku. Jej rodzinne korzenie sięgają również Krakowa. Była uwielbiana przez olbrzymie grono czytelników. Właściwie nie było i nie ma w Izraelu osoby, która nie znałaby jej książek. Na pogrzeb pisarki przyszły tysiące ludzi.

W swojej twórczości Streit-Wurzel sięgała po przeróżne tematy, od żydowskich losów w okresie Zagłady, przez nielegalną emigrację do Palestyny i wojnę wyzwoleńczą z 1948 roku, po problematykę związaną z emigracją i aklimatyzacją w Izraelu. W jej książkach pojawiały się rozmaite wątki, w tym kwestie związane z dylematami czasu dorastania, relacjami z rodzicami czy pierwszej miłości, wszystkie wplecione w fascynującą fabułę.

Akcja Klasy Alef zaczyna się pod koniec lata. Do Ganot przyjeżdża Roni Metzger. Chłopak chce zacząć naukę w technikum rolniczym, ale także uciec z domu w Tel Awiwie, który po śmierci matki nie jest już taki jak dawniej. Ganot to mały świat widziany z perspektywy nastolatków, którzy nagle znaleźli się w nowej dla siebie sytuacji i własnymi siłami chcą rozwiązywać mniejsze i większe problemy, zarówno praktyczne, jak i emocjonalne. W opinii Chany – charyzmatycznej dyrektorki szkoły – udaje im się to, choć nie bez wpadek. Bohaterowie Klasy Alef uczą się żyć w tej małej społeczności, przyjaźnią się, zakochują, ale też wpadają w prawdziwe tarapaty.

Książka Esther Streit-Wurzel uczy, że są takie wartości, dla których warto się buntować i podejmować ryzykowne decyzje. To opowieść o miłości, śmierci, tęsknocie, samotności i radości, o tym, że dzięki przyjaźni można pokonać smutek i zobaczyć coś poza samym sobą:
skomplikowanym i nastoletnim bytem. To także niezwykła podróż do pięknego Izraela z jego fascynującą dziką przyrodą – na pustynię, do gajów pomarańczowych i eukaliptusowych – oraz nauka o żydowskich świętach i o tym, że solidarność to jedna z najwyżej cenionych cech w tej społeczności.

W ramach nowej serii Wydawnictwa EMG, którą otwiera Klasa Alef, będą ukazywać się powieści społeczno-obyczajowe przeznaczone zarówno dla starszej młodzieży, jak i dla dorosłych. Autorami książek są twórcy zagraniczni, gdyż celem tego wydawniczego przedsięwzięcia jest dostarczanie młodym polskim czytelnikom wiedzy i narzędzi do rozumienia innych kultur, do poznawania rówieśników z innych krajów, do rozumienia odmienności. Wydawnictwo EMG kładzie w tej serii szczególny nacisk na literaturę „małych języków”.

Klasa Alef, powieść z 1982 roku, nie traci na aktualności i doczekała się ostatnio ekranizacji w postaci wielosezonowego serialu, bijącego w Izraelu rekordy popularności.

Partnerzy:
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Ambasada Izraela w Warszawie
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie
Levy & Wright
Porwisz i Partnerzy

Previous Article

Monodram „Rachela” w Synagodze Jeszywas Chachmej Lublin

Next Article

Nowy Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wydarzenia

    7@nite 2015

    21 maja 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "Fotografia jako dokument życia"

    26 maja 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Purim w Teatrze

    27 lutego 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    Rusza akcja "Żonkile"

    6 lutego 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "Żyd Niemalowany w Ziemi Kanaan"

    13 maja 2015
    By aktivo
  • Wydarzenia

    "W cieniu pamięci"

    5 lutego 2015
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Festiwal Simcha – 7 czerwca

  • AntysemityzmWiadomości

    Belgia: Żydówka, której rodzina przeżyła miesiące antysemickiego zastraszania zeznała, że celowano do niej z broni palnej w pobliżu jej domu

  • Wydarzenia

    "Magiczny Kazimierz"

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.