JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Kultura
Home›Kultura›"Dziennik wojenny"

"Dziennik wojenny"

By aktivo
16 lutego 2015
1717
0
Share:

Ingeborg Bachmann pod koniec wojny mieszkała w Vellach. Była maturzystką, która nie chciała umrzeć podczas nalotu aliantów w dusznej piwnicy wraz z tłumem obcych osób. Wkrótce poznała Jacka Hamesha, brytyjskiego żołnierza, z którym połączyła ją przyjaźń. Jej „Dziennik wojenny” oraz jego listy ukażą się nakładem wydawnictwa Czarne. Książka będzie miała swoją premierę 11 marca.

„Niski i raczej brzydki, w okularach, mówi płynnie po niemiecku, z wiedeńskim akcentem,” tak Bachmann opisała Hamesha, kiedy zobaczyła go po raz pierwszy. „Spytał, czy wuj Christl to mój krewny, a ja naturalnie przytaknęłam i dodałam, że prawie wszyscy o nazwisku B. to nasi krewni. Dlaczego akurat wuj Christl trafił do obozu, podczas gdy najokropniejszymi nazistami byli G. i M., nie wiem; wszyscy uważają, że stoją za tym G., którzy zawsze chcieli być lepsi, a teraz w ogóle każdy na każdego donosi, a zwłaszcza naziści na siebie nawzajem, bo każdy myśli tylko, jak się samemu wykręcić.”

Jack i Ingeborg zaczęli rozmawiać o literaturze – Thomasie Mannie, Stefanie Zweigu, Schnitzlerze, Hofmannsthalu. On przyznał, że nie przypuszczał, iż spotka w Austrii „młodą dziewczynę, która mimo nazistowskiego wychowania czytała takie rzeczy.”

Jack znalazł się w Anglii w 1938. Przybył z transportem innych żydowskich dzieci.

Oboje spotykali się coraz częściej, co budziło niepokój matki Ingeborg. Nie podobało jej się to, że córka „chodzi z Żydem”.

W 1946 Jack wyjechał do Palestyny. Nie podzielał entuzjazmu swoich towarzyszy podróży, że ono znalazło się miejsce, w którym rozwiąże się problem nierozwiązywalny od tysiąca lat. „Nie ma mieszkań, nie ma pracy, nie ma widoków na poprawę,” pisał. Wkrótce udało mu się znaleźć pracę, co jednak nie zmieniło faktu, że tęsknił za swoim dawnym życiem, za Austrią, w której się wychował. Rozważał nawet możliwość powrotu, chociaż jednocześnie przestrzegał mieszkającą w Wiedniu Ingeborg przed miastem, które kryje w sobie wiele niebezpieczeństw i wymaga gruntownej odnowy.

Jack był zadowolony z życia w Palestynie, skoro miał pracę i mógł się z niej utrzymać. Był zadowolony, bo przeżył wojnę, nie zginął w komorze gazowej. Ale to zadowolenie nie oznaczało bycia szczęśliwym. „Kto potrafi zapomnieć w swoich rodzicach? O rodzeństwie i przyjaciołach? Kto by zapomniał o ojczyźnie?”

Czuł się samotny, oderwany od tego, do czego przyzwyczaił się przez całe życie. Dla niego Palestyna była schronieniem przed antysemityzmem, ucieczką przed wszystkim, co wydarzyło się w Europie w ostatnich latach. Z czasem zaczyna dostrzegać uroki nowego kraju i opisuje je w swoich listach.”Palestyna żyje na przekór wszystkiemu. Żydom dano tu ostatnią szansę, przynajmniej dopóki pozostałe narody nie zdołają się wyzbyć nienawiści do Żydów to jest jedyne miejsce gdzie Żydzi którzy ocaleli w Europie mogą znaleźć schronienie i nowe życie.”

Ingeborg i Jacka połączyła zażyłość. Z jej strony była to przyjaźń, on natomiast czuł coś więcej. Ingeborg nie potrafiła jego uczuć odwzajemnić. Dla niego zaś ta austriacka nastolatka być może stała się ucieleśnieniem tęsknoty za utraconą ojczyzną, językiem, kulturą. Jack musiał uciekać, chociaż nie popełnił żadnego przestępstwa. Był Żydem i to wykluczyło go ze społeczeństwa, z bycia obywatelem kraju, który tak bardzo kochał. Przywiązanie do rodziny Bachmannów – związanej wcześniej z NSDAP – to chęć ujrzenia zmiany w Austrii, zmiany, która sprawi, że antysemityzm i wykluczenie nie będą już miały tu miejsca.

Ingeborg Bachmann „Dziennik wojenny. Z listami od Jacka Hamesha”, wyd. Czarne, przełożyła Małgorzata Łukasiewicz

Katarzyna Markusz

Previous Article

"Tańcząc z wrogiem"

Next Article

Marsz śmierci

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • KulturaWiadomościWydarzenia

    Ponad 30 artystycznych wydarzeń na Festiwalu Łódź Czterech Kultur 8-17 września

    13 lipca 2017
    By Redakcja
  • Kultura

    "Vot ken you mach?"

    19 maja 2015
    By aktivo
  • KulturaWiadomościWydarzenia

    „X Festiwal Kultury Żydowskiej. Zachor – Kolor i Dźwięk” Białystok”, 9-13 czerwca 2017 r.

    5 czerwca 2017
    By Redakcja
  • Kultura

    Lag ba-Omer – Święto Uczonych

    2 maja 2018
    By Tomek Jedrczak
  • Kultura

    Muzikaim Kapeli Brodów

    19 stycznia 2015
    By aktivo
  • KulturaWiadomościWydarzenia

    GWIAZDY ŚWIATOWEGO JAZZU NA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA

    13 lipca 2017
    By Redakcja

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Izrael i świat

    Kongresmeni w sprawie restytucji

  • Wiadomości

    Oscar dla "Idy"

  • Opinie

    Helena Datner about Museum of the History of Polish Jews

KulturaSpołecznośćWiadomościWydarzenia

Święta Pesach 5782-2022

  • Zmarł znany izraelski pisarz Amoz Oz

    By Redakcja
    28 grudnia 2018
  • Ukazał się listopadowo-grudniowy numer  „Midrasza”  

    By Redakcja
    23 grudnia 2018
  • POLIN Music Festival: Historia między dźwiękami

    By Redakcja
    21 grudnia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2019 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dbając o standardy ochrony danych osobowych, w związku z wejściem rozporządzenia RODO, zaktualizowaliśmy politykę prywatności serwisu.