XVIII-wieczni mistycy żydowscy
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji “XVIII-wieczni mistycy żydowscy. Jaką rolę odegrali w swoim czasie, a jaką odgrywają dziś?”, która odbędzie się na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego 15 maja 2015. Poniżej kilka propozycji tematów, które mogą wziąć na warsztat uczestnicy konferencji.
– warunki geopolityczne w XVIII wieku a rozwój ruchów heretyckich w Europie i na Bliskim Wschodzie;
– recepcja sekt żydowskich na ziemiach polskich;
– filozofia mistyków łączących kilka religii;
– sylwetki XVIII-wiecznych Żydów, którzy obwoływali się mesjaszami;
– stan badań nad tekstami mistyków żydowskich;
– mistycy żydowscy w kulturze (kino, beletrystyka, teatr, sztuka).
Inspiracją do zorganizowania niniejszej konferencji stała się sylwetka Jakuba Franka, XVIII-wiecznego żydowskiego mistyka. Celem konferencji jest przybliżenie postaci charyzmatycznych żydowskich przywódców tego okresu.
Mamy nadzieję, że w toku wspólnych rozważań uda nam się ustalić, czy ówczesne warunki geopolityczne sprzyjały rozwojowi ruchów heretyckich w Europie i na Bliskim Wschodzie, oraz jak zostały one przyjęte na ziemiach polskich.
Proponujemy namysł nad ideałami przyświecającymi żydowskim mistykom, łączącym w swoich teoriach elementy kilku religii. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym był podyktowany ów synkretyzm – wyrachowaniem ówczesnych myślicieli, układami politycznymi czy też autentyczną potrzebą społeczeństwa, oczekującego znaku od Boga.
Zwieńczeniem sesji będzie wyjątkowe spotkanie zatytułowane „Dwugłos na temat Jakuba Franka”. W rozmowie na temat ciekawego przedstawiania historii wezmą udział: Olga Tokarczuk – autorka powieści historycznej Księgi Jakubowe, oraz Adrian Panek – scenarzysta i reżyser filmu Daas.
Zgłoszenia, które powinny zawierać tytuł wystąpienia i abstrakt (do tysiąca znaków), imię i nazwisko prelegenta, afiliację oraz telefon i adres mailowy prosimy przesyłać na adres mistycy.konferencja@gmail.com do 20 kwietnia 2015.
Opłata konferencyjna wynosi 60zł.