Setna rocznica Deklaracji Balfoura
100 lat temu, 2 listopada, brytyjski minister spraw zagranicznych lord Arthur James Balfour wysłał list do barona Waltera Rothshilda (przywódcy społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii). List był deklaracją brytyjskiego rządu, która okazywała wolę tego rządu, utworzenia na terenie Palestyny (będącej wówczas we władaniu Imperium Osmańskiego) „żydowskiej siedziby narodowej”. List ten został włączony do traktatu pokojowego z Imperium Osmańskim zawartego w 1920 roku, co przyczyniło się do powstania Mandatu Palestyny. Obecnie Deklaracja Balfoura jest przechowywana w Bibliotece Brytyjskiej.
Poniżej przedstawiamy pełną wersję Deklaracji:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
2 listopada 1917 r.
Drogi Lordzie Rothschild,
w imieniu Rządu Jego Królewskiej Mości z przyjemnością przekazuję Panu następującą deklarację sympatii z dążeniami żydowskich syjonistów, jaka została przedstawiona i przyjęta przez Gabinet.
Rząd Jego Królewskiej Mości przychylnie zapatruje się na ustanowienie w Palestynie narodowego domu dla narodu żydowskiego i dołoży wszelkich starań, aby umożliwić osiągnięcie tego celu, przy czym jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że nie uczyni on nic, co mogłoby zaszkodzić obywatelskim czy religijnym prawom istniejących w Palestynie społeczności nieżydowskich oraz prawom i statusowi politycznemu, z jakich Żydzi korzystają w każdym innym kraju.
Byłbym wdzięczny, gdyby zechciał Pan zapoznać z tą deklaracją Federację Syjonistów.
Arthur James Balfour
Należy zauważyć, że rząd brytyjski jednocześnie wyraził pragnienie stworzenia niepodległego państwa żydowskiego i, nie chcąc się narazić arabskim mieszkańcom Palestyny, uniknął jakiegokolwiek zobowiązania. W związku z tym obydwie strony odczytały ten list interpretując go ze swojego punktu widzenia: w szerszym kontekście historycznym deklaracja ta wpisuje się w obecny konflikt izraelsko-arabski.
[zdj.: United Kingdom Government, domena publiczna]