JEWISH.ORG.PL

logo

JEWISH.ORG.PL

Wiadomości
Home›Wiadomości›Rededykacja cmentarza w Rajgrodzie

Rededykacja cmentarza w Rajgrodzie

By aktivo
18 września 2014
69
0
Share:

„Na tę uroczystość pochowani tu Żydzi czekali siedemdziesiąt lat,” powiedziała podczas uroczystości rededykacji cmentarza żydowskiego w Rajgrodzie Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Uroczystość odbyła się 18 września i zgromadziła przedstawicieli lokalnej władzy, mieszkańców Rajgrodu oraz Izraelczyków związanych z tą miejscowością.

„Robimy to dla zmarłych i dla tych, którzy tu nie mogli być. Robimy to po to, by ich pamięć została zachowana,” podkreśla Monika Krawczyk. „W czasie Holokaustu zginęły całe rodziny i nie ma pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

W rajgrodzkim lesie, w miejscu gdzie znajduje się cmentarz żydowski, postawiono pomnik zbudowany z przywiezionego z Jerozolimy kamienia z gwiazdą Dawida po środku. Obok znajduje się tablica z krótką informacją o tym miejscu.

„Takich miejsc jak to jest wiele. Są one mniej lub bardziej zapomniane. Staramy się je z tego zapomnienia wydobyć, ponieważ stanowią one nieliczne ślady obecności społeczności żydowskiej na tych terenach,” mówi Piotr Kadlcik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

„Historia pozwala przez pryzmat przeszłości myśleć o przyszłości. Wszystkie miejsca, które zostają upamiętnione, pozwalają czerpać z przeszłości i lepiej patrzeć w przyszłość,” uważa Maciej Tefelski, pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

„Ten moment jest dla nas bardzo ważny, bo łączy pewien łańcuch pokoleń – tych, które tutaj mieszkały i z których my się wywodzimy oraz młodszych pokoleń, które teraz mieszkają w Izraelu,” powiedział podczas uroczystości Avi Tzur, fundator pomnika. „Wszyscy jesteśmy ofiarami historycznych konsekwencji, czy tego chcemy, czy nie. Żydzi są narodem, który doświadczał wielu idei ostatecznego rozwiązania, ale dla mnie ostatecznym rozwiązaniem jest to, że powstało państwo Izrael. To jest miejsce, w którym Żydzi mogą żyć we własnym kraju. W moim życiu brakowało mi połączenia z pokoleniem dziadków. W szkole, do której chodziłem 90 procent dzieci nie miało dziadków. Dopiero kiedy przyjechałem do Rajgrodu i chodziłem tymi ulicami poczułem połączenie z pokoleniem dziadków, którzy chodzili pod tym samym niebem i wśród tych samych pól.”

Na zakończenie uroczystości Haim Finkelsztajn, który pochodzi z Rajgrodu, a mieszka obecnie w Izraelu, zmówił modlitwę za zmarłych. Zapalono również znicze.

Cmentarz żydowski w Rajgrodzie został założony w XVIII wieku, a zniszczony podczas II wojny światowej. W 1857 mieszkało tu 1659 Żydów – 90 procent populacji miasta. W lipcu 1941 Niemcy utworzyli w tej miejscowości getto, które zostało zlikwidowane w 1942. Żydów deportowano do Grajewa, a następnie do obozu przejściowego w Boguszach. Stamtąd zostali przewiezieni do obozu zagłady w Treblince. Nikt z nich nie przeżył.

 

Previous Article

Droga ku tolerancji

Next Article

Przystanek poezja

0
Shares
  • 0
  • +

Related articles More from author

  • Wiadomości

    Przed premierą "Złotych żniw"

    8 lutego 2011
    By aktivo
  • Wiadomości

    Nagroda dla Aliny Skibińskiej

    20 lipca 2012
    By aktivo
  • Wiadomości

    Lag Baomer!

    4 maja 2007
    By aktivo
  • Wiadomości

    "Wykluczam wykluczanie"

    7 kwietnia 2014
    By aktivo
  • Wiadomości

    Demonstracja Obozu Wielkiej Polski pod ŻIHem – niewypał

    29 czerwca 2009
    By aktivo
  • Wiadomości

    Czy sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa może nakazać rozbiórkę obelisku w Iwaniskach?

    7 sierpnia 2007
    By aktivo

Leave a reply Anuluj pisanie odpowiedzi

0

Polecamy

  • Wydarzenia

    Wystawa w Oświęcimiu

  • Wydarzenia

    Chanuka w Warszawie

  • Opinie

    Wywiad z Aleksandrem Gleichgewichtem

KulturaWiadomości

Nowy numer “Chiduszu” już dostępny

  W nowym numerze „Chiduszu”, pierwszym z dwóch numerów poświęconych Marcowi ’68, można przeczytać o: I „Ci, którzy nie mówią o piątej kolumnie, mówią z kolei o zdrajcach ojczyzny. Jest ...
  • Nowy numer “Midrasza” już został wydany

    By Tomek Jedrczak
    12 lutego 2018
  • “Yiddishland” – pieśni jidisz w red. André Ochodlo

    By Tomek Jedrczak
    2 lutego 2018
  • Kameralny koncert noworoczny we wrocławskiej synagodze

    By Tomek Jedrczak
    3 stycznia 2018

O NAS

Strona www.jewish.org.pl i profil na FB jewish.org.pl są jedynymi oficjalnymi mediami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Znajdują się na nich informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w Gminach oraz życia żydowskiego w Polsce i na świecie. Związek zamieszcza tam informacje o imprezach i wydarzeniach które organizuje, lub którym patronuje. Nasze media prezentują też oficjalne stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich dotyczące życia polskich Żydów oraz publikują oświadczenia European Jewish Congress dotyczące sytuacji Żydów na całym świecie.

Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji.

Nasze media społecznościowe

Napisz do nas

redakcja.jewish@jewish.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku

Copyright © 2018 jewish.org.pl. All Rights Reserved.
Strona korzysta z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.