Netanjahu przyjedzie do Polski
Minister jest na Bliskim Wschodzie od niedzieli. W poniedziałek spotkał się z władzami Autonomii Palestyńskiej, później tego samego dnia rozmawiał z najważniejszymi politykami izraelskimi. Po spotkaniu z palestyńskim premierem Salamem Fajadem minister mówił, że jego rozmówca poprosił go o przekazanie – jak to określił – istotnej informacji szefowi izraelskiego rządu Benjaminowi Netanjahu. – To są kwestie techniczne związane z tym, co chcielibyśmy nazywać procesem pokojowym, który w tej chwili… nie ma miejsca – powiedział szef polskiej dyplomacji, pytany o tę kwestię.
Relacjonując spotkania z izraelskim szefem rządu, prezydentem Szimonem Peresem, a także ministrem spraw zagranicznych Awigdorem Liebermanem, Sikorski podkreślił, że poza kwestią procesu pokojowego omawiano też relacje Polski i Izraela z Rosją, a także możliwe zagrożenie ze strony Iranu. – Iran jest dla Izraela jeszcze bardziej niż dla nas żywotną kwestią bezpieczeństwa i nikt z nas nie życzyłby sobie konfrontacji, bo Izrael zapłaciłby bardzo olbrzymią cenę, a my bardzo znaczącą – powiedział minister.
W krótkiej, otwartej dla mediów części spotkania Sikorskiego z izraelskim prezydentem Szimon Peres chwalił Polskę za dobrą sytuację gospodarczą. Podkreślał, że stosunki między Polską, a Izraelem są bardzo dobre. – Stosunki między naszymi krajami są najlepsze w historii. Tak powinno być pomiędzy ludźmi, którzy mają tak długą wspólną historię – wtórował mu Sikorski.
We wtorek Sikorski będzie rozmawiał z przedstawicielami izraelskiego ministerstwa obrony narodowej.
Polska – co podkreślają eksperci – ma bardzo dobre stosunki z obiema stronami konfliktu: zarówno Izraelem jak i Autonomią Palestyńską i . Władze w Jeroizolimie nie chcą kontynuować rozmów pokojowych z Palestyńczykami, dopóki nie zostanie zamknięta sprawa krytycznego raportu ONZ, oskarżającego stronę izraelską o zbrodnie wojenne.
Raport, opracowany przez południowoafrykańskiego sędziego Richarda Goldstone’a, zarzuca zbrodnie wojenne Izraelowi i kontrolującej Strefę Gazy organizacji Hamas. W dokumencie tym zawarty jest postulat przeprowadzenia niezależnego śledztwa.
Autonomia Palestyńska – powstała na mocy porozumień z Oslo z 1993 roku między Izraelczykami a Palestyńczykami. Porozumienia definiowały na pięć lat autonomię terytoriów palestyńskich. Negocjacje o stałym statusie tych terytoriów miały się rozpocząć najpóźniej w trzecim roku obowiązywania tymczasowej umowy. Kolejny układ, rozszerzający zasady autonomii, podpisano we wrześniu 1995 roku.
Rozmowy w sprawie ostatecznego statusu Autonomii Palestyńskiej zablokowało zwycięstwo w wyborach do parlamentu Autonomii w 2006 roku radykalnego Hamasu, a następnie przejęcie przez Hamas w 2007 roku całkowitej kontroli nad Strefą Gazy. Nad terytorium tym nie ma obecnie władzy umiarkowany Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa, którego Izrael uznaje za stronę w negocjacjach pokojowych.
W listopadzie 2007 roku w Annapolis, w amerykańskim stanie Maryland, Izrael i Autonomia Palestyńska zobowiązały się do nawiązania rokowań, które miały do końca 2008 roku doprowadzić do porozumienia w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego. 27 grudnia 2008 roku Izrael rozpoczął 22-dniową ofensywę przeciwko Strefie Gazy, wymierzoną w Hamas. Pod koniec roku strona palestyńska zawiesiła wszelkie rozmowy pokojowe z Izraelem.
Źródło: wp, gw, pap