Teatr i literatura na Festiwalu Singera
XI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 23-31 sierpnia. Oprócz licznych wydarzeń muzycznych, wizualnych czy warsztatów, ważną jego częścią są propozycje teatralne i literackie.
“Planeta Robotów”, “Lola Blau” , “Ostatnia miłość”…
Festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć mnóstwo ciekawych spektakli dramatycznych, muzycznych i kabaretowych, monodramów oraz czytań performatywnych. Zobaczymy między inymi przedstawienie “Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie “Pasja” Mela Gibsona oraz polską premierę “Planety Robotów”, na podstawie opowiadań Stanisława Lema, w reżyserii jednego z najwybitniejszych twórców izraelskich Shmuela Shohata.
Widzowie “Warszawy Singera” zobaczą również zrealizowaną przez związanego z Teatrem Żydowskim w Bukareszcie Andreia Munteanu sztukę “Bóg Zemsty” według Szaloma Asza. Wioleta Komar zaprezentuje monodram “Diva”, za który nagrodzono ją tytułem najlepszej aktorki na festiwalu teatrów jednoosobowych “United Solo” w Nowym Jorku. Warto także się wybrać na tragikomedię “Ostatnia miłość” na podstawie tekstu Singera, z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera.
W ramach festiwalu będzie można również zobaczyć przedstawienie Marka Branda “Tuwim or not Tuwim”, prezentujące teksty artystów z dwudziestolecia międzywojennego, między innymi Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego i Jana Brzechwy. Natomiast Teatr Teka wystąpi ze spektaklem “Jeszcze chcę powiedzieć” prezentującym piosenki z lat 20. i 30. Atrakcje czekają również na młodszych widzów. 30 sierpnia zapraszamy na spektakl familijny Teatru Żydowskiego w reż. Macieja i Adama Wojtyszków “O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary” oparty na tekstach I.B. Singera.
Mistrzowie czytają Pereca, Schulza, Singera i Alejchema
W programie XI Festiwalu Warszawa Singera znalazło się sporo interesujących wydarzeń literackich. Bardzo ciekawie zapowiada się cykl “Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają”. Publiczność Festiwalu będzie miała okazję usłyszeć klasykę literatury żydowskiej: Pereca, Schulza, Singera i Alejchema w interpretacji znakomitych aktorów: Włodzimierza Pressa, Anny Polony, Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza.
Natomiast w programie czytań performatywnych znalazły się takie utwory jak: “Po chińsku do Ciebie mówię” w reż. Pawła Paszty, “Wszystkie moje mamy” w wykonaniu Aliny Świdowskiej, “Mykwa” w reż. Karoliny Kirsz oraz “Kot Rabina” – czytanie komiksu Joann Sfar w reż. Jacka Papisa. Dla miłośników liryki od 29 do 31 sierpnia zostanie zorganizowany “Przystanek Poezja”, a 24 sierpnia na placu Grzybowskim, w ramach akcji „Przygarnij książkę”, będziemy mieli okazję wymienić się dowolnymi egzemplarzami.